Recital Corina Marti

Gdzie: Sala kameralna Miasta Ogrodów

Corina Marti [CH] – clavicymbalum, klawesyn

Alicja Przytuła – prowadzenie

Koncert z cyklu „Nowości z przeszłości”, prezentującego najnowsze odkrycia z zakresu muzyki dawnej. W programie średniowieczna i renesansowa muzyka klawesynowa z Europy Środkowej.

Bilety: 10 zł (normalne), 5 zł (Katowicka Karta Mieszkańca) dostępne na interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów (32 609 03 32, bilety@miasto-ogrodow.eu, plac Sejmu Śląskiego 2).

Corina Marti (ur. w 1975 r. w Szwajcarii) jest światowej sławy wirtuozką klawesynu i fletu prostego. Stała się rozpoznawalna za sprawą wyrazistych i ekspresyjnych interpretacji muzyki dawnej, często bardzo mało znanej lub wręcz zapomnianej. Jest m.in. autorką płyty „Johannes de Lublin Tablature: Keyboard Music from Renaissance Poland” (2018, Brilliant Classics), która na nowo odkrywa utwory pochodzące z tabulatury Jana z Lublina — najcenniejszego zabytku muzycznego XVI-wiecznej Polski.

Artystka łączy praktykę wykonawczą z działalnością pedagogiczną. Regularnie występuje w całej Europie, grywa również na Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach jako solistka oraz członkini zespołów kameralnych. Jest współzałożycielką i współliderką założonego z polskim lutnistą Michałem Gondko zespołu muzyki późnośredniowiecznej i renesansowej LaMorra. Występuje z wieloma zespołami muzyki dawnej i orkiestrami, m.in. Hespèrion XXI, Coro della Radiotelevisione Svizzera Italiana czy the Helsinki Baroque Orchestra. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie oraz jest wykładowczynią w klasach fletu i wczesnych instrumentów klawiszowych na macierzystej uczelni Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii — będącej jednym z najważniejszych ośrodków badawczych muzyki dawnej. Regularnie wykonuje i nagrywa także muzykę barokową.

Koncert realizowany we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Foto: Dirk Letsch

Program koncertu
- utwory średniowieczne (XIV i XV wiek)
Praeambulum in La