StereoVision300000

23 Sierpnia 2017 roku

StereoVision300000

Wystawa wielkoformatowych fotografii w technice 3D

"StereoVision300000. Z prędkością światła w inny wymiar” to wystawa wielkoformatowych fotografii wykonanych techniką 3D autorstwa Marka Saenderskiego. Dzięki zdumiewającej technologii prezentowane na wystawie obrazy będą rodzajem okien, przez które można spojrzeć w inny wymiar.

Kiedy: 8 września-30 listopada 2017
Gdzie: Galeria Teatru Korez

Kurator wystawy: Katarzyna Łata

Marek Saenderski - artysta multimedialny specjalizujący się w technologiach przestrzennej prezentacji obrazu. Pierwsze ze swoich fotograficznych projektów trójwymiarowych tworzył jeszcze w czasie studiów na wydziale geodezji Politechniki Warszawskiej – 29 lat temu. Były to proste kompozycje 3D realizowane metodą wielokrotnej ekspozycji na tej samej klatce z wykorzystaniem pary sprzężonych aparatów fotograficznych. Inną metodą kreacji przestrzennego obrazu było malowanie światłem w trójwymiarowej przestrzeni rejestrowane przez parę aparatów przy bardzo długim czasie otwarcia migawki. Efektem tych pierwszych realizacji są datowane na rok 1988 niewielkie obrazki na podkładzie z kartonu, które można oglądać przez specjalny stereoskop z dwoma soczewkami. Metodą prób i błędów opracował cały zestaw rewolucyjnych algorytmów komputerowego przygotowania projektów 3D do druku – właśnie ten zestaw algorytmów składa się na technologię StereoVision300000, dzięki której jego obrazy mogą być prezentowane widzom. Tematyka prac Marka Saenderskiego jest bardzo różnorodna – od realistycznych kompozycji 3D inspirowanych klasyką malarstwa surrealistycznego do półabstrakcyjnych prac trójwymiarowych tworzonych na bazie wielowarstwowego collage stereoskopowych zdjęć skał, roślin i fragmentów ludzkiego ciała, wielkie wrażenie sprawiają również tworzone przez artystę portrety 3D, a także innowacyjne „płaskorzeźby” wyłaniające się po założeniu okularów 3D z obrazów wyglądających jak zwykłe dwuwymiarowe „płaskie” obrazy szeroko pojętej sztuki współczesnej. Ważną część twórczości artysty stanowią wielkoformatowe fotografie 3D polskiego pejzażu oraz trójwymiarowe zdjęcia krajobrazowe z różnych regionów świata, m.in. z Grenlandii, Islandii, Egiptu, Jordanii, a także podwodne zdjęcia 3D.

Wystawa czynna: wtorek ― niedziela, godz. 11 ― 19

Bilety: 10 zł (osoby dorosłe), 7 zł (dzieci do 7 lat*, uczniowie, studenci, seniorzy i muzealnicy), 50 zł (bilety grupowe, 10-40 os.)

*Dzieci do 2 roku życia ― wstęp bezpłatny

Bilety do zakupienia na ticketportal.pl oraz w Punkcie Kontaktowym Miasta Ogrodów vis a vis portierni instytucji (plac Sejmu Śląskiego 2)

w godzinach:

Do  niedzieli 17 września: wtorek - piątek 10-18, sobota - niedziela 11-18

Od wtorku 19 września: wtorek - czwartek 10-18, piątek: 10-19, sobota - niedziela 11-19*

*od godz. 17. w weekendy i od godz. 18 w piątek bilety w sprzedaży przed wejściem do Galerii Teatru Korez