dekoracja

Pieśń Ćmy

Spektakl Marleny Niestrój

Kiedy: 5 kwietnia 2023, godz. 19.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala koncertowa

Bilety: 40 zł (Kup bilet na marlenaniestroj.pl) [Link otworzy się w nowym oknie]

Rezerwacje: biuro[at]fundacjaparyz.pl

Namiętność sprawia, że człowiek wznosi się nie tylko ponad samego siebie, lecz także ponad granice swej śmiertelności i ziemskości i – wynosząc go tak wysoko – niszczy go. […] Tęsknota ćmy do gwiazd nie dlatego jest czysta, że gwiazdy wiszą wysoko na niebie, ale dlatego, że jest to tęsknota ćmy, która żywiąc tak szlachetne aspiracje, wręcz przeczy swej naturze.
Carl Gustav Jung „Symbole i przemiany”

Co sprawia, że ćma ryzykuje tak wiele, by być blisko światła? Na czym polega ten taniec ćmy z płomieniem, taniec życia i śmierci, rozumu i instynktu? Co czuje ćma, gdy zbliża się do unicestwiającego spełnienia? A może kierują nią rozkosz poznania?

Ekstaza nie posiada tylko jednej odsłony. Może być narzędziem do wyładowania napięcia w ciele, osiągnięcia stanu szczęśliwości i radości albo środkiem do osiągnięcia harmonii między człowiekiem a absolutem. Może mieć charakter wizjonerski, intelektualny czy miłosny. Może być zarówno mistycznym czy filozoficznym doświadczeniem, bardziej lub mniej subtelnym, euforycznym lub naiwnym, bardziej cielesnym lub jedynie psychicznym. Pojęcie „ekstaza” poszerza więc swoje znaczenie poprzez doznanie psychiczne, rytualne i mistyczne, oddalając się tym samym od czysto fizycznego doświadczenia.

Spektakl przenosi nas w symboliczną podróż do świata ćmy, której ślepe i nieroztropne dążenie do światła jest punktem wyjścia w rozważaniach nad naturą ludzką, doprowadzającą nas samych do samozagłady, wojen i destrukcji naturalnego środowiska.

Spektakl „Pieśn Ćmy” Marleny Niestrój jest przedstawieniem o naturze ludzkiej, która dając sobą zawładnąć ściąga na siebie pierwiastek boski, jednocześnie stwarzający i unicestwiający. Przedsięwzięcie to jest performatywno-tanecznym solowym spektaklem, opierającym się na indywidualnej ekspresji ruchowej. Jest to próba połączenia tańca emocji (skala ludzka) z przeżyciem mistycznym (skala boska).

Koncepcja, reżyseria, scenografia i wykonanie: Marlena Niestrój

Kostiumy: Sultana Atelier. Patrycja Osińska

Premiera: Katowice Miasto Ogrodów, 5 listopada 2022 r. (w ramach VI Metavera Art Festival)

Spektakl dostał wsparcie w programie Teatrogranty oraz stypendium z Funduszu Popierania Twórczości.

Fot. Rafał Sandecki

Marlena Niestrój - aktorka teatru fizycznego, tancerka, historyk sztuki, joginka. Jest współtwórczynią solowych spektakli Teatru A Part („Więzy”, „Święto wiosny”) oraz twórczynią autorskiego spektaklu „Pieśń Ćmy”. Jest założycielką Fundacji Paryż oraz pomysłodawczynią i organizatorką Metavera Art Festival w Katowicach. Swoje zainteresowania stale rozwija, biorąc udział w warsztatach i szkoleniach, związanych z zagadnieniami pracy z ciałem, tańca, teatru, oddechu oraz głosu. Na co dzień działa także jako instruktor jogi. Zrealizowała szereg projektów, traktujących o kobietach w aspekcie społecznym, fizycznym i kulturowym.