Ørganek i przyjaciele

w specjalnym projekcie na Urodziny Miasta Kocham Katowice

Najważniejszy koncert plenerowy tegorocznych obchodów nadania Katowicom praw miejskich przygotował znany muzyk i wokalista Tomasz Organek z zespołem! Zaprosił do niego znakomitych gości, przed którymi postawił oryginalne zadanie…

Na ten wyjątkowy, otwarty koncert Katowice zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i Metropolii do Strefy Kultury w sobotę 8 września. Na scenie plenerowej wystąpi wtedy Tomasz Organek i jego przyjaciele: artyści należący do różnych, muzycznych światów, reprezentujących kilka pokoleń.

Lista muzyków, którzy przyjęli jego zaproszenie, robi wrażenie. Są wśród nich, między innymi:
Katarzyna Nosowska
Miuosh
Jan Gałach
Maciej Lipina

Każdy z muzyków podjął się ambitnego zadania i wybrał jeden utwór z repertuaru katowickich lub szerzej, śląskich artystów, a następnie stworzył wraz z Tomaszem Organkiem jego własną interpretację. Publiczność usłyszy więc przekrój muzyki stworzonej na Śląsku: od bluesa (Dżem), przez rocka, rap (Kaliber 44) po elektronikę. Znane utwory w świeżych aranżacjach, nieoczywistych wykonaniach i zaskakujących wersjach. O tym jednak, który z artystów zaśpiewa czyj utwór, dowiemy się dopiero na koncercie!

Tomasz Organek został liderem urodzinowego projektu także jako artysta związany z Katowicami. Choć pochodzi z Podlasia, studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie doskonalił swoją technikę gry na gitarze.

– Z Katowicami jestem związany sercem i umysłem. Śląsk to kolebka polskiego bluesa, a blues siedzi głęboko we mnie od wczesnej młodości, z niego jestem stworzony. Umysł natomiast na pewnym etapie kształtowała mi Akademia Muzyczna w Katowicach, na której spędziłem kilka pięknych lat – mówi Organek.

– Na Urodziny Miasta przygotowujemy dla mieszkańców wielki koncert będący hołdem dla muzyki z Katowic i całego Górnego Śląska. Przypomnimy nim, jaka jest moc naszej muzyki. Jego poziom artystyczny gwarantuje artysta, o którym można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jest gwiazdą polskiej sceny muzycznej.  To, że kształcił się tu, w Katowicach, jest dla nas dodatkowym powodem do dumy – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice

Koncerty w Strefie Kultury rozpoczną się 8 września o godz. 15. Jako pierwsze wystąpią zespoły z projektu Dzielnica Brzmi Dobrze oraz goście z francuskiego miasta Saint-Etienne – Bottle Next. Koncert Ørganek i przyjaciele planowany jest na godz. 20. Wstęp wolny!

Ørganek
Formacja Ørganek powstała 5 lat temu roku z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako power trio. Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt. „Głupi", który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce i zdobył czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W roku 2016 Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016, którą pełnił też w roku 2017. W kwietniu 2017 zespół ØRGANEK otrzymał dwie nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk w kategoriach „Album Roku Rock“ za płytę „Czarna Madonna" oraz „Utwór Roku“ za piosenkę "Mississippi w Ogniu”.

Urodziny Miasta Kocham Katowice

Katowice świętują w 2018 nadanie praw miejskich od 6 do 9 września. Jak zwykle obchody będą wielkim muzycznym festiwalem, którym liczymy na zaspokojenie różnorodnych gustów. W tym roku jeszcze bardziej zależy nam na inicjowaniu spotkań artystów katowickich z artystami z całej Polski i Europy, stąd tak wiele w programie kreatywnych kolaboracji.

6 września (czwartek), sala koncertowa KMO
Big Silesian Band Joachima Krzyka

6 września (czwartek), Kinoteatr Rialto
Jef Neve (BE) & kwartet smyczkowy Piotra Steczka

7 września (piątek), sala koncertowa NOSPR
IV Symfonia koncertująca op. 60 K. Szymanowskiego
Zbigniew Raubo w koncercie fortepianowym a-moll op. 17 I. J. Paderewskiego
Piotr Sałajczyk – fortepian
Alexander Liebreich – dyrygent

8 września (sobota), Strefa Kultury - wstęp wolny!
Ørganek i przyjaciele ze specjalnym projektem dedykowanym Katowicom
Support: Bottle Next (FR)
oraz zespoły projektu Dzielnica Brzmi Dobrze

9 września (niedziela), sala koncertowa KMO
Tin Men and the Telephone (NL) oraz Orkiestra Kameralna AUKSO
Na ten koncert trzeba koniecznie zabrać swój smartfon i używać go w trakcie! Publiczność, korzystając ze specjalnej aplikacji, będzie „dyrygować” tym holenderskim trio jazzowy, jak również Orkiestrą AUKSO. Słuchacze głosują w trakcie koncertu czy muzycy mają grać szybciej czy wolniej, bardziej nerwowo czy z większym spokojem, a muzycy dostosowują się do tych życzeń. Doświadczenie jedyne w swoim rodzaju!

Bilety na wydarzenia w salach koncertowych trafią do sprzedaży w lipcu

[Tomasz Organek foto. Mikołaj Rutkowski]