Wczytani w Kościuszki
 

21 Października 2015 roku

Wczytani w Kościuszki

Zapraszamy do udziału w warsztatach poświęconych historii ulicy Kościuszki!

Przedstawiamy cykl wydarzeń Wczytani w Kościuszki, którego organizatorami są Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Fundacja Hu-Ta oraz Fundacja Kultura Obrazu.

O projekcie

Wczytani w Kościuszki to cykl działań poświęconych historii oraz obecnej kondycji i tożsamości jednej z najważniejszych i najciekawszych katowickich ulic – ulicy Kościuszki. Podczas warsztatów odwiedzimy archiwum miejskie, zbadamy i opiszemy historie budynków i mieszkających w nich ludzi. Przeszukamy rodzinne archiwa fotografii, wybierzemy się na spacer po ulicy i zaprosimy mieszkańców na specjalny pokaz audiowizualny prezentujący zgromadzone dokumenty i opowieści. Jesteśmy zainteresowani wszelkimi historiami, zdjęciami czy materiałami dotyczącymi historii ulicy.

Warsztaty i spotkania poprowadzą: Max Cegielski, Marcin Dymiter, Paweł Jaworski, Paweł Marynowski, Przemysław Piwowarczyk, Anna Sielska i Ewelina Lasota.

http://wczytaniwkosciuszki.eu/

 

Wydarzenia w ramach Wczytani w Kościuszki

24–25.10 |sob: 12.30–17.30, ndz: 10.00–15.00| Fotografie rodzinne, miejsce spotkania: Muzeum Historii Katowic, Dział Grafiki im. Pawła Stellera, ul. Kościuszki 47

28.10 |śr| 12.00–16.00 Warsztaty reportażu z Maxem Cegielskim cz. I, miejsce spotkania:

29.10 |czw| 10.00–14.00 Warsztaty reportażu z Maxem Cegielskim cz. II, miejsce spotkania:

7.11 |sob| 10.00–18.30 Warsztaty: mapowanie ulicy i Kościuszki w Wikipedii

22.11 |nd| 18.00–20.00 Projekt audiowizualny Marcina Dymitera i Jana Dybały, miejsce:

 

Opis spotkań

 

Fotografie rodzinne

Jak długi ciąg zdjęć można ułożyć, opowiadając o najdłuższej ulicy miasta? Ile warstw fotografii nadbudować, by oddać atmosferę życia w kamienicy? Tworzymy mapę ulicy Kościuszki z prywatnych zdjęć jej mieszkańców i bywalców. Zapraszamy do przyniesienia dawnych i współczesnych fotografii, które pokazują życie toczące się przy ulicy (remonty, pochody, kolejki do sklepów, architekturę itp.), także to, którego świadkami nie jesteśmy jako przechodnie (imprezy rodzinne i spotkania sąsiedzkie, wnętrza mieszkań, ukwiecone balkony, zwierzęta domowe, podwórka kamienic, zaplecza sklepów itp.). Będziemy słuchać siebie nawzajem, spisywać wspomnienia i skanować zdjęcia. Powstanie z nich wyjątkowa mapa ulicy. Prowadzenie: Anna Sielska, Ewelina Lasota.

Szczegółowe informacje i zapisy: http://kulturaobrazu.org/  lub pod adresem fundacja@kulturaobrazu.org

https://www.facebook.com/events/482751111895750/

 

Słowo. Warsztaty reportażu z Maxem Cegielskim

Chcesz poznać kulisy warsztatu reporterskiego? Intryguje cię, jakie firmy, oprócz zagadkowej Paramount Films, mieściły się w nieistniejącej kamienicy przy Kościuszki 1? Chcesz sprawdzić, jakie tajemnice kryje ulica Kościuszki – jedna z głównych i najdłuższych ulic w śródmieściu Katowic?

A może sam znasz historię lokalnej kwiaciarki, babci, sąsiada wartą opowiedzenia? Jak napisać od nowa codzienną lub niecodzienną, bliższą i dalszą historię Kościuszki i jej mieszkańców, podpowie ci Max Cegielski. Przyślij nam swoje zgłoszenie i napisz, dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach.  

Szczegółowe informacje i zapisy: http://bit.ly/wczytani_cegielski lub https://www.facebook.com/events/1687801288120512/ lub pod adresem fundacjahuta@wp.pl

 

Obraz i dźwięki

Projekt audiowizualny w wykonaniu Marcina Dymitera i Jana Dybały, oparty o materiały zgromadzone przez uczestników projektu: fotografie, dokumenty z archiwum miejskiego i inne materiały dotyczące ulicy.

 

Mapowanie ulicy

Podczas spotkania nauczymy się, jak działa Wikipedia i jak dodawać do niej treści. Następnie przystąpimy do tworzenia szkiców artykułów, korzystając z opracowanych wcześniej danych i materiałów archiwalnych na temat ulicy Kościuszki (treści ze Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, a także skanów materiałów z Archiwum Miasta Katowice). Prowadzenie: Paweł Jaworski, Paweł Marynowski

Zapisy: http://medialabkatowice.eu/wydarzenia/maplab

Miejsca spotkań oraz szczegóły będą publikowane na bieżąco na stronie http://wczytaniwkosciuszki.eu/

Wczytani w Kościuszki są częścią projektu Wczytani w Kato dofinansowanego z FIO 2015.

Powrót

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017