Narodowe Czytanie

2 września, godz. 13 – 18

Park Kościuszki

Wstęp wolny

Jak Wesele, to Wesele! Zapraszamy do wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Od kilku lat katowiczanie czytają wspólnie w samym sercu Parku Kościuszki. Jak zawsze z tej okazji Narodowe Czytanie wzbogaci się o dodatkowe atrakcje. Fragmenty dramatu Wyspiańskiego przeczytają wraz z publicznością znani goście (wśród nich m.in. raper Miuosh czy dramatopisarz Ingmar Villqist).

Na dzieci przez cały dzień czekają zabawy i warsztaty – tym razem osadzone wokół tradycji weselnych i folklorystycznych. Pobawią się w przygotowywanie wianków i korali i spróbują sił w przygotowywaniu ludowych wycinanek.

Tegoroczne Narodowe Czytanie nie poprowadzi konferansjer, ale wodzirej (wesele!), który szykuje też gry i konkursy dla starszych uczestników. Warto przyjść odświętnie ubranym (nagrodzimy najlepsze stroje) i już teraz wymyślić historię o dalszych losach młodej pary z „Wesela” (konkurs na najlepszą opowieść). Kto zabierze swój egzemplarz książki, może liczyć na okazjonalny stempel.

Jak zawsze podczas Narodowego Czytania za kilka złotych uzupełnimy swoją biblioteczkę podczas kiermaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Przybywajcie na Wesele!

Szczegółowy program

od godz. 13

Czytanie „Wesela” z zaproszonymi gośćmi

godz. 13 - 18

Super folklor - wycinanki folklorystyczne

godz. 13.30 – 15.30

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci: wspólne przygotowywanie elementów stroju weselnika – wianków, kotylionów i korali

godz. 14

Koncert zespołu Fortet

Łączą najbardziej energetyczne karaibskie rytmy (salsa, cha cha cha, bolero, merenque) z oryginalnymi pomysłami muzycznymi Tadeusza Leśniaka, leadera zespołu. Na co dzień Fortet akompaniuje kubańskiej wokalistce Mili Morena. Na ich program składają się jednak kompozycje oryginalne, czasem tylko przeplatane utworami wypożyczonymi od najlepszych (np. Yellow Jackets). Grają energetycznie, wręcz tanecznie, zawsze jednak jazzowo.

Konkursy z nagrodami

„Trza być w butach na weselu“ (zachęcamy do ubrania się odświętnie, najlepiej – jak na wesele! - konkurs)

Podarunki weselne (zachęcamy do zabrania drobnych upominków)

… i żyli długo i szczęśliwie? (czy mimo mezaliansu młoda para z „Wesela” miała szczęśliwe życie? - konkurs)