Dom nad Ruczajem - dni otwarte
 

06 Września 2017 roku

Dom nad Ruczajem - dni otwarte

Praca Jakuba Szczęsnego w ramach Street Art AiR

W ramach tegorocznej edycji Street Art Festival w Katowicach Jakub Szczęsny, pierwszy polski architekt, którego obiekt znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zaproponował projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację Rawy w Katowicach.

Rawa Prime Location - dzień otwarty

Rawa Prime Location to projekt mający na celu zwrócenie uwagi na problem zapomnianych rzek i cieków wodnych, które w wyniku rewolucji przemysłowej oraz uprzemysłowienia Polski w XX wieku zostały sprowadzone do roli kanałów odwadniających lub ścieków deszczowych, często znikając z map miast poprzez ukrycie ich pod powierzchnią ulic i placów.
Rawa na części swojego przebiegu w centrum Katowic znikła w wyniku przekrycia twardą nawierzchnią, zwłaszcza pod rynkiem, na którego powierzchni odtworzono płytki kanał udający Rawę, do którego woda trafia z instalacji wodociągowej.
Poza rynkiem, na przebiegu wzdłuż kampusu uniwersyteckiego Rawa jest pogrążonym poniżej poziomu ulicy kanałem, częściowo ujętym w betonowe obrzeża i trawiaste spadki, częściowo całkowicie zabetonowanym.
Dziś niegdysiejsza rzeka stanowi jedynie fragment systemu odwodnienia deszczowego katowickich ulic i, co ciekawe, nie budzi zainteresowania ani władz lokalnych, ani regionalnych, o mieszkańcach Katowic nie wspominając.
Projekt ma przywrócić rzekę do świadomości społeczeństwa poprzez zasugerowanie, że Rawa i jej otoczenie są dobrym adresem do życia (nauki, mieszkania, rozrywki, itd.).
Ucieleśnieniem założenia mówiącego o atrakcyjności Rawy jest Dom Nad Ruczajem, pływająca na Rawie instalacja tymczasowa, która ma przyciągać mieszkańców i użytkowników okolicznych instytucji swoją formą przywodzącą na myśl modernistyczne rezydencje dla aspirującej klasy średniej oraz prawdziwą funkcją: instalacja jest bowiem krytą ławką na pływającym pomoście.
Można na niej (i w jej wnętrzu) zjeść drugie śniadanie, poczytać w czasie deszczu lub poopalać się na pomoście w słoneczny dzień.
W ten sposób otoczony istniejącą naturalną zielenią Dom Nad Ruczajem może wprowadzić Rawę z powrotem na mapę Katowic,
w co gorąco wierzą autor oraz organizatorzy Katowice Street Art Festival 2017.


autor: Jakub Szczęsny
kuratorka: Matylda Sałajewska
produkcja: Katarzyna Stalicka
 

Kiedy: 15 września, godz. 17
Gdzie: Rawa (między ul. Bankową i ul. Szkolną)

Powrót

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017