Latem Supersam zabrzmi dobrze

Koncerty finalistów DBD na dachu galerii Supersam

Na wakacje katowicki Supersam szykuje nie lada gratkę dla fanów dobrych brzmień. To cykl bezpłatnych kameralnych koncertów, w ramach których wystąpi aż dziesięć zespołów. Wszystkich łączy projekt Dzielnica Brzmi Dobrze. Przed publicznością w Supersamie wystąpią laureaci poprzednich edycji DBD (2016-2018). To zespoły, które są już bardzo dobrze rozpoznawane, zapraszane niejednokrotnie na największe w Polsce festiwale.

Wszystkie koncerty będą rozpoczynać się o godz. 19, a wstęp na nie będzie darmowy.

Wakacyjny cykl 29 czerwca (sobota) rozpocznie koncert grupy MAX BRAVURA.

W kolejne soboty zobaczymy:
NOTTOOEASY (6 lipca)

FONOGON (13 lipca)

ZOŚKA (20 lipca)

AISELIS (27 lipca)

ŻYJOKI (3 sierpnia)

LÓD 9 (10 sierpnia)

ERITH (17 sierpnia)

SZKLANE OCZY (24 sierpnia).

Na koniec – nomen omen – zespół  THE PARTY IS OVER (31 sierpnia).

MAX BRAVURA (29 czerwca)
Niezależny projekt ze Śląska założony przez frontmena i wokalistę Macieja Wachowiaka. Jego charakterystyczny i charyzmatyczny wokal dał się już poznać w poprzednim projekcie - Slutocasters. W swojej twórczości łączy rock’n’rolla spod znaku Beatlesów, eklektyzmu Davida Bowiego kończąc na porównaniach z tak kontrastującymi grupami, jak Franz Ferdinand i Joy Division. Obecnie występuje w składzie z Mikołajem Makowskim – syntezatory, Jackiem Biesem oraz Olafem Rykałą – perkusja.

NOTTOOEASY (6 lipca)
To pochodzący z osiedla Tysiąclecia zespół, którego skład tworzą studenci akademii muzycznych. Każdy z członków grupy specjalizuje się w innym gatunku muzycznym, co nadaje unikatowości brzmieniu NOTTOOEASY. Perkusista - Olaf Rykała interesuje się klimatami hip-hopowymi, trębacz - Fabian Klima-nek rozwija się w kierunku jazzowym, natomiast, zajmujący się elektroniką i grą na trąbce, Filip 'yellowz' Żółtowski produkuje szeroko rozumianą muzykę elektroniczną.

FONOGON (13 lipca)
Fonogon w sposób nieoczywisty łączy różne osobowości. Nie ma tu jednego bębniarza, wokalisty, basisty, tekściarza. Koncerty – jak i cały skład - są dziwne: nieustanny ruch na scenie połączony z muzyką – z jednej strony przyjemną i wpadającą w transowość, z drugiej – drażniącą i niepokojącą. Od radiowych brzmień, które mogą kojarzyć się z jazdą z paką przyjaciół pierwszymi samochodami (lub ciuchcią w nieznane), zwiedzając obce krainy w najdłuższe wakacje życia, po anielskie uniesienia pozwalające poczuć się jak na high'u (z ang. wysoko). Taniec nad wyraz dziwny, prosto z salonów angielskiej arysto-kracji XX wieku. Z całą pewnością Ala ma kota, bo gdyby nieby, to by nic by. Gatunki: Neo-psychedelia / Dream Pop / Indietronica / Synth Pop / Harshalamakoth.

ZOŚKA (20 lipca)
Świeży projekt katowickiej sceny muzycznej. Zespół tworzą: Weronika Jędrysik (śpiew), Adam Jędrysik (produkcja muzyczna, gitara) i Tymoteusz Bies (produkcja muzyczna, instrumenty klawiszowe). Twórczość ZOŚKI integruje muzykę elektroniczną z surową alternatywą, proponując brzmienia z pogranicza popu i chilloutu, wzbogacone o żywe instrumenty.

AISELIS (27 lipca)
To grupa znajomych, których połączyły wspólne inspiracje muzyczne, zamiłowanie do obserwacji i opisu otaczającej przestrzeni. Syntetyzując obraz i dźwięk, tworzą inny czas, uwieczniając wymarłe i zapomniane miejsca. Inspiracje czerpią z takich grup jak: Cabaret Voltaire, Throbbing Gristle, Einsturzen-de Neubauten, Joy Division. Bazują na technikach industrialu, melodii nowofalowej oraz analogowej elektronice.

ŻYJOKI (3 sierpnia)
Wspólny projekt Koprucha i K-Essence. Prezentują rapowo-looperowo-gitarowo-beatboxowy projekt o przeznaczeniu wysoce koncertowym. Sami o sobie mówią: „Prawdopodobnie jest to organiczny hip-hop, ale to za bardzo wygląda jak ograniczony hip-hop, a tego byśmy nie chcieli.”

LÓD 9 (10 sierpnia)

Waltornia i elektroniczne skrzypce, czyli mocno eksperymentalny projekt, łączący avantgardę, alternative, experimental, electrorock. Sami o sobie mówią, że ich twórczość to hałas uporządkowany, dźwięk wyzwolony.

ERITH (17 sierpnia)
Twórczość Erith skupia uwagę wielu ważnych osób ze świata muzyki. Artystka zagrała na tak prestiżowych imprezach, jak Spring Break, Alter Fest, Soundrive Festival, Ars Cameralis, czy Samsara Festival Europe (HU). Koncert przybiera formę performance'u. Erith tworzy muzykę na żywo, loopuje poszczególne sample i instrumenty, śpiewa, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny taniec i, towarzysząca jej koncertom, gra świateł.

SZKLANE OCZY (24 sierpnia)
Trzy dziewczyny, grające rocka inspirowanego polskim punkiem i poezją romantyczną. To wokal z gita-rą, bas i perkusja. Pochodzą z Katowic i Chorzowa. Od dwóch lat komponują, piszą, nagrywają piosenki i dużo koncertują. Obecnie pracują nad debiutancką płytą.

THE PARTY IS OVER (31 sierpnia)
Po prostu „The Party Is Over". W 2017 ukazał się pierwszy LP zespołu pn. „Stolen Symphonies”. Na swoim koncie ma również udane występy w telewizji (talent show Must Be The Music w Polsacie oraz program Kulturalni.pl w TVP Polonia). Równolegle Daria i Michał rozwijają swoje solowe projekty – L.U. oraz Rabbit on the Moon.

DH Supersam powstał w latach 30. XX wieku. Położony w centrum Katowic obiekt szybko stał się jednym z najważniejszych punktów na handlowej mapie miasta. Współcześnie nieruchomość przeżywa drugie życie. Nawiązaniem do dawnego domu handlowego są stalowe dźwigary, które zostały odrestaurowane i wyeksponowane w nowym Super-samie. Nowy obiekt, przy ul. Księdza Piotra Skargi 6A, udostępnił blisko 23 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Na trzech poziomach handlowych znajduje się ponad 70 sklepów i punktów usługowych. Na wyższych piętrach zlokalizowany jest klub Calypso Fitness oraz 5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ostatnie kondygnacje zostały przeznaczone na parking liczący około 400 miejsc. Właścicielem obiektu jest  Globalworth.