Between Two Moons

Wystawa fotografii Katarzyny Kaluy Kryńskiej w Galerii Engram

Kiedy: 13 grudnia 2019 - 2 lutego 2020
Gdzie: Galeria Engram, Katowice Miasto Ogrodów

Galeria czynna od wtorku do niedzieli od 11-19

 

Godziny otwarcia galerii w okresie świątecznym:

24-26 grudnia: nieczynne

1 stycznia: nieczynne

W pozostałe dni Galeria czynna bez zmian.

 

Seria portretów Between Two Moons powstała dzięki fascynacji drugim człowiekiem.
To przestrzeń, w której portretowane osoby i fotografka, a następnie widz spotykają się bez słów. Spojrzenia wciągają swoją głębią, poruszają wyobraźnię, skupiają uwagę. Każde spotkanie wydarzyło się na prawdę lecz nie pozostaje obiektywną prawdą. Obraz zapisany na czarnej tafli staje się odbiciem tej niemej rozmowy. Postacie wydają się dryfować w czasie i przestrzeni pomiędzy jawą, a snem. Tajemnicza aura osób i niedoskonałości obrazu sprawiają, że uwidacznia się to, co dzieje się na styku materii i ducha.

„Korzystam współcześnie ze skomplikowanej XIX wiecznej techniki Mokrego Kolodionu. Receptura chemiczna oraz długi czas naświetlania sprawiają, że staję się bardziej alchemikiem i poetą opisującym ulotne wrażenia, niż reporterem rejestrującym rzeczywistość. Każdy portret to synergia emocji, wrażliwości i doświadczeń. Powstaje unikatowy obraz mieniący się
w specyficzny metaliczny sposób, a portret staje się lustrem duszy."

--------------------------------
Katarzyna Kalua Kryńska
Architekt, designer i artysta fotograf. Doktor sztuk pięknych. Miłośniczka fotografii analogowej. Specjalizuje się w fotografii portretowej i artystycznej posługując się fotografią tradycyjną, technikami szlachetnymi i historycznymi. Propaguje fotografię alternatywną i pracę w ciemni. Używa aparatów średniego i wielkiego formatu. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Brała udział w ponad 40 wystawach indywidualny i zbiorowych m.in. w Polsce, Irlandii, Portugalii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech i USA. Laureatka konkursów fotograficznych m.in. Black&White Spider Awards, The Art Of Photography Show San Diego California, Fotofestiwal w Łodzi, International Color Award. Seria portretów Between Two Moons wykonana w technice mokrego kolodionu zajęła pierwsze miejsce w konkursie Wet Plate Copmetiton Canada. Seria była prezentowane również na Biennale Photokina, Still Photography at Taylorfest Carlow w Irlandii oraz na Biennale of Photography Reykiavik Ljósmyndadagar na Islandii. Zdobyła wyróżnienie w konkursie Julia Margaret Cameron Award i na Biennial Of Fine Art & Documentary Photography w Barcelonie. Jej prace były publikowane m.in. w Wysokie Obcasy, Zwierciadło, Zabytki, Weranda - Polska, Soura Magazine - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Blow Photo Magazine, Prism Photo Magazine - Irlandia, SHOTS Magazine - USA, SEITIES - Canada.

www.instagram.com/kasia.kalua.krynska
www.kalua.pl


Kuratorem wystawy jest Katarzyna Łata.