Europejski Dzień Twórczości Artystycznej

Wydarzenie w ramach Sieci Miast na Rzecz Twórczości Artystycznej programu Kreatywna Europa (CreArt – Network of Cities for Artistic Creation)

Kiedy: 21 marca, od godz. 15.00
Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów
Wstęp wolny

 

Harmonogram:

godz. 15.00 – 18.00 // Strefa Centralna

Spotkanie z artystą plastykiem Justyną Rybak w ramach projektu „kulTUralnie”, którego pomysłodawcami i koordynatorami są uczniowie liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz wykład pod tytułem „O sztukach wizualnych, reklamie i świadomości widzenia”.

Justyna Rybak – urodzona 1983 roku w Częstochowie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierunku Grafika, specjalność Projektowanie Graficzne. Justyna mimo krótkiego stażu artystycznego ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich to: Nagroda Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na 20. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2005 roku; wyróżnienie honorowe w kategorii Debiut im. Henryka Tomaszewskiego na 20. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie w 2006 roku, wyróżnienie honorowe na I Międzynarodowym Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni w 2008 roku.

godz. 18.00 – 20.00 // Galeria Engram

Wernisaż wystawy grafik Kacpra Bożka „Sen Akwaforcisty” oraz spotkanie z autorem.

Kacper Bożek urodził się w 1974 roku w Krakowie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową zrealizował pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana, a od 2011 roku pracuje jako asystent w Pracowni Miedziorytu macierzystej uczelni. W listopadzie 2013 roku uzyskał tytuł doktora za cykl grafik poświęconych „Rękopisowi znalezionemu w Saragossie” i życiu Jana Potockiego. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Był autorem ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jest laureatem konkursów polskich i zagranicznych. Zdobył między innymi drugą nagrodę w Premio Leonardo Sciascia Amateur d’estampes w 2013.

godz. 20.00 // sala kameralna (211) KMO

Katowicka premiera filmu „Śledztwo” w reżyserii Eny Kielskiej i spotkanie z autorami filmu.

Wykonany w technice poklatkowej metodą pikselacji, czarno-biały film jest zarazem kryminałem w klimatach noir, groteską, a nawet trochę czarną komedią. Zdjęcia do filmu powstały na terenie województwa śląskiego. Muzyka, dubbing i wykreowane w postprodukcji efekty dźwiękowe nadają całej opowieści niesamowity klimat.

Film pokazywano i nagradzano na festiwalach na całym świecie: „Best Soundtrack Levi Award” na „Ca' Foscari Short Film Festival” (Wenecja, 2017); „American Film Award” w kategorii „Student Film Winner” (Nowy Jork, 2016); „Best Cinematography Award” na „We Like 'Em Short Film Festival” (Baker City, Oregon USA, 2016); Wyróżnienie na „Cineramafest New Media Film Festival” (Gdynia, 2017); Wyróżnienie na „Kocham Dziwne Kino 6 Film Festiwal” (Pabianice, 2017); Nagroda w kategorii „Forma” na Festiwalu Filmów Frapujących (Gorzów Wielkopolski, 2016); Nagroda Publiczności „Poloniusz” na X Festiwalu Filmów Niezależnych „Offeliada” (Gniezno, 2016); III Miejsce i „Brązowa Walizka” na 4. Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra” (Warszawa, 2016).