„Górecki/AUKSO”

Druga płyta z serii Mistrzowie muzyki. Po wybitnej interpretacji utworów Wojciecha Kilara, Orkiestra AUKSO pod kierunkiem Marka Mosia zmierzyła się z twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego.

Płyta, wydana przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, zawiera cztery utwory kameralne kompozytora: Pieśni o radości i rytmie op. 7, Trzy utwory w dawnym stylu, Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 oraz Małe requiem dla pewnej polki op. 66.

Choć to tylko wycinek z jego bogatej spuścizny, wszystkie są ważnymi etapami w rozwoju jego muzyki. Pieśni o młodości i rytmie to jego młodzieńcze, awangardowe dzieło jeszcze z lat 50. Skomponowane prawie dekadę później Trzy utwory w dawnym stylu są zaskakującym zwrotem i sięgnięciem do muzyki dawnej. Koncert na klawesyn i orkiestrę z 1980 roku jest powrotem do muzyki czysto instrumentalnej po latach komponowania utworów wokalno-instrumentalnych. Oba utwory do dziś są jednymi z najbardziej popularnych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego. Nie inaczej jest z Małym requiem dla pewnej polki, które powstało w szczytowym okresie popularności kompozytora, po światowym sukcesie jego III Symfonii.

W nagraniu płyty, obok Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, wzięli udział znakomici soliści. Na fortepianie gra Anna Górecka oraz Joanna Galon-Frant, na klawesynie słuchamy Marka  Toporowskiego.

Marek Moś o repertuarze płyty:

„Do muzyki kameralnej Henryka Mikołaja Góreckiego mam specjalny stosunek, bo zacząłem ją grać jeszcze w Kwartecie Śląskim, a więc była w moim życiu pierwsza, przed utworami symfonicznymi. To, co przeżywałem grając Sonaty czy Kwartety smyczkowe Góreckiego, pomogło mi w zrozumieniu całej jego muzyki. Uważam utwory kameralne Góreckiego za równie głębokie wypowiedzi, jak jego symfonie. Szczególnie głęboką wypowiedzią kompozytora, i bardzo mi bliską, jest Małe requiem. Zauroczony jestem także Pieśniami o radości i rytmie, siłą tego utworu i barwną instrumentacją. To utwór nieczęsto wykonywany, który mimo wieku brzmi świeżo i dynamicznie.”

Płytę w cenie 40 zł można nabyć w sklepach i księgarniach:

Gryfnie (plac Miarki)

Geszeft (ul. Morcinka 23 – 25)

Ragtime (patio Akademii Muzycznej)

Zła Buka (Rondo Sztuki)

Bookiestra (siedziba NOSPR, plac Kilara 1)

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018