Hipertekstowo. Nowy wymiar sztuki słowa

W jaki sposób internet i nowe media oddziałują na literaturę? Dlaczego pisarze eksplorują nowe wymiary sztuki słowa w elektronicznym środowisku? Jakie są tego skutki? Odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań będą poszukiwać uczestnicy projektu HIPERTEKSTOWO. Pogłębiona refleksja stanie się jednym z głosów w dyskusji nad kształtem i kondycją literatury we współczesnym, nowomedialnym świecie

Działania sygnowane nazwą HIPERTEKSTOWO koncentrują uwagę na związku literatury z cyfrowymi mediami. Podczas otwartych spotkań z twórcami zostaną zaprezentowane najnowsze idee oraz literackie realizacje sztuki słowa przeniesione z kartki papieru na ekran komputerów. W trakcie pracy warsztatowej uczestnicy będą pracować z (oraz nad) cybertekstem i literaturą hipertekstową. Poznają gatunki e-literatury, w tym opowiadanie hipertekstowe, utwory cyberpoetyckie, hipertekstowe eseje metaliterackie. Każde spotkanie organizowane w ramach HIPERTEKSTOWA będzie rejestrowane, a materiał – po zakończeniu cyklu spotkań - zamieszczony w internecie. Ponadto w okresie letnim zorganizowana zostanie wystawa poświęcona tematyce hipertekstu pn. P O S Ł O W I E M O S T O S Ł O W I A. Autorami ekspozycji są studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (wystawa Pracowni Słowa i Obrazu, Katedra Mediacji Sztuki). Kuratorem wystawy jest Marcelina Groń.

HIPERTEKSTOWO ma zasięg ogólnopolski, a jego adresatami są przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. Udział w projekcie potwierdzili m.in. Łukasz Podgórni, Monika Górska-Olesińska, Katarzyna Bazarnik, Zenon Fajfer, Tomasz Gruszczyk. Moderatorem spotkań autorskich będzie Krzysztof Siwczyk.

Spotkania autorskie oraz wykłady są otwarte. Na warsztaty obowiązują zapisy, których dokonywać można TUTAJ.

Pełen harmonogram projektu znajduje się TUTAJ

Najbliższe spotkanie:

HIPERTEKSTOWO eksperymentuje z formą.

Gdzie: Galeria Miasta Ogrodów, ul. Stanisława 4
Kiedy: 3 września 2015, godz. 17.30

Najbliższa spotkanie w ramach HIPERTEKSTOWA poświęcone będzie najwybitniejszemu przedstawicielowi nurtu poezji konkretnej w Polsce. O twórczości Stanisława Dróżdża rozmawiać będą prof. Tadeusz Sławek oraz Krzysztof Siwczyk.

Poszukując protoplastów hipertekstu oraz przestrzeni styku literatury z innymi dziedzinami twórczości artystycznej, HIPERTEKSTOWO sięga do poezji konkretnej, która zrywa z linearnością pisma i koncentruje się m.in. na sensotwórczej mocy słowa. Sięga do prac najciekawszego i najbardziej konsekwentnego polskiego konkretysty - Stanisława Dróżdża.

Stanisław Dróżdż (1939–2009) – oryginalny twórca poezji konkretnej- pojęciokształtów, autor Pawilonu Polskiego na Biennale Weneckim w 2003 r. Autor muralu „Klepsydra” na fasadzie Muzeum Współczesnego Wrocław. Artysta studiował i mieszkał we Wrocławiu. Jego prace są prezentowane na wystawach w kraju i za granicą od 1968 r. W 1979 r. opracował i opublikował książkę Poezja konkretna. Wybór tekstów polskich oraz dokumentacja z lat 1967-77.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Dodatkowych informacji udziela koordynator projektu Dagmara Szastak-Zięba (dagmara.szastak-zieba@miasto-ogrodow.eu).

HIPERTEKSTOWO otrzymało dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt wspierają Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu Katedra Mediacji Sztuki, Strefa Centralna, Galeria Miasta Ogrodów, Galeria Dwie Lewe Ręce. Projekt objęła patronatem medialnym TVP Katowice oraz magazyn Techsty.

 

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017