XIX edycja Festiwalu "Interpretacje"

Po rocznej przerwie do Katowic - w odświeżonej formule i w cyklu biennale - wraca jedenz najważniejszych festiwali poświęconych sztuce reżyserii w Polsce, czyli Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. 19. edycja odbędzie się od 12 do 18 listopada 2018 roku w Katowicach.

Dyrektorem artystycznym festiwalu, który od tego roku realizowany jest na nowych zasadach, jest Ingmar Villqist, dramatopisarz, reżyser i kurator wystaw. Do najważniejszych zmian zaproponowanych przez nowego dyrektora należy powrót do formuły „Interpretacji” jako konkursu dla młodych reżyserów i promocji nowych, wschodzących postaci polskiej reżyserii teatralnej. Dlatego komisja zaprosiła do walki o Laur Konrada spektakle reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 10 lat temu.

 

W programie festiwalu znalazło się ponadto wiele wydarzeń towarzyszących poświęconych sztuce reżyserii - nie tylko teatralnej, ale także filmowej oraz dodatkowy konkurs dla reżyserów spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych. Zrezygnowano z hasła przewodniego, które było stosowane podczas ostatnich trzech edycji festiwalu.

 

W tym roku w konkursie głównym o Laur Konrada ubiegać się będzie pięć spektakli młodych reżyserów. Będą to spektakle: „Puppenhaus.Kuracja” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z TR Warszawa, „Zakonnice odchodzą po cichu” w reż. Darii Kopiec z Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, „Chłopi” w reż.  Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego im. Hübnera w Warszawie, „In Dreams Begin Responsibilities” [Zobowiązania rozpoczynają się w snach] w reż. Magdy Szpecht z Teatru im. Słowackiego w Krakowie, oraz „Reykjavik‘74” w reż. Katarzyny Kalwat z Teatru Dramatycznego im. W. Horzycy w Toruniu.

 

Festiwal będą tradycyjnie otwierać i kończyć spektakle mistrzowskie. Na otwarcie widzowie zobaczą „Wyjeżdżamy” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru z Warszawy, a na zakończenie - „Męczennicy” w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa (w zamian zapowiadanego wcześniej spektaklu "G.E.N.").

 

W jury, które będzie oceniało spektakle młodych reżyserów teatralnych zasiądą: scenografka oraz kostiumolożka Ewa Braun, krytyczka i historyczka sztuki Anda Rottenberg, reżyser Piotr Cieplak, aktor Krzysztof Majchrzak i kompozytor Olo Walicki.

 

Jeden z reżyserów otrzyma również nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł, którą ufundował Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Festiwal Interpretacje dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Współorganizatorzy: Województwo Śląskie, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Pałac Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego.