Jen Shyu / ZERO GRASSES

Rezydencja artystyczna Katowice JazzArt Festivalu 2021

Jen Shyu [US]

徐秋雁

ZERO GRASSES

 

29.09 – 4.10.2021 / Katowice Miasto Ogrodów

 

Cierpliwość, tolerancja, gościnność. Cechy społeczne, które musieliśmy przewartościować w dobie pandemii, a które staną się tematami przewodnimi w trakcie tygodniowego pobytu Jen Shyu w Katowicach. Wejdziemy w dialog z kulturą amerykańską, ale także tradycjami Azji Wschodniej, z której pochodzą przodkowie nowojorskiej performerki, producentki, kompozytorki i multiinstrumentalistki. Jen Shyu, artystka prawdziwie interdyscyplinarna, posługuje się w swojej twórczości wieloma językami, w których równolegle, tworzy, myśli i absorbuje świat. Na co dzień współpracuje z takimi muzykami jak Nicole Mitchell, Anthony Braxton, Wadada Leo Smith, Steve Coleman, Vijay Iyer, Bobby Previte, Chris Potter, Michael Formanek, jednak jej zakres działalności sięga daleko poza aktywność artystyczną.
W Katowicach zobaczymy ją w roli gospodyni spotkania z kolektywem śpiewaczym Kuczeryki,
w wyjątkowym duecie z gitarzystą, improwizatorem i filozofem Rafałem Mazurem, a także w akcji zupełnie niemuzycznej, czyli podczas otwartych warsztatów z zakresu American skating, które poprowadzi z Arnavem Shahem, topowym nowojorskim łyżworolkarzem. Finałem rezydencji będzie solowy koncert performatywny „Zero Grasses: Ritual for the Losses”, który jest elegią o stracie ojca, ale także przywracaniem głosu marginalizowanych kobiet. Spektakl odbywa się w pięciu językach: angielskim i czterech językach azjatyckich.

 

Program rezydencji artystycznej Katowice JazzArt Festivalu realizowany dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Patronat medialny: Jazzarium

 

29.09 / potluck z Kuczerykami

You Are Everything

From the Thought to its Holistic Expression in Improvisation

- prowadzenie: Jen Shyu

- godz. 18.00 / Strefa Centralna [impreza zamknięta]

 

1.10 / warsztaty

Freestyle Slalom Skating and Jazz

Theory, Application, and Interplay in Improvisation

- prowadzenie: Jen Shyu i Arnava Shah aka „Sonic”

- godz. 18.00 / hol KMO (IV piętro)

- Uwaga! Warsztaty prowadzone w języku angielskim

Warsztaty dedykowane muzykom. W programie uniwersalne teorie improwizacji i praktyczne ćwiczenia, które pomogą uczestnikom rozwinąć improwizację we własnych praktykach artystycznych. Jen i Sonic pokażą na czym może polegać wzajemne oddziaływanie tak pozornie różnych praktyk artystycznych jak muzyka improwizowana i free skating. Pokażą jak połączenie różnych sposobów ekspresji (dźwięk, obraz i ruch) może fundować nowy rodzaj myślenia i wiedzy.

- udział bezpłatny, obowiązkowe zapisy: 032 609 03 32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu (liczba uczestników ograniczona do 15 osób)

 

3.10 / sesje nagraniowe

instrumentalna improwizacja do kompozycji Vibrating with a grass

- współpraca: Jen Shyu i Rafał Mazur

- godz. 10.00 – 13.00 / sala 105 [zamknięte nagranie]

 

Katowicki Radar Muzyczny: „Let’s talk about grass”

- współpraca: Jen Shyu i Rafał Mazur

- godz. 17.00/ sala 211 [liczba słuchaczy ograniczona do 15 osób]

 

4.10 / koncert performatywny

Zero Grasses: Ritual for the Losses

Jen Shyu – fortepian, taniec, śpiew, słowo, lutnia księżycowa, biwa japońska

- godz. 19.30 / sala koncertowa Miasta Ogrodów

- bezpłatne wejściówki: 032 609 03 32, rezerwacje@miasto-ogrodow.eu

 

O artystach

Jen Shyu [US]

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, performerka, tancerka i śpiewaczka. Słowem: artystka totalna. Należy do grona akademickiego programu Fulbrighta i mówi w 10 językach.
Jest stypendystką Fundacji Guggenheima, fundacji United States Artists oraz artystką Steinwaya. Współzałożycielka platformy Mutual Mentorship for Musicians, laureatka m.in. nagrody Fundacji im. Dorisa Duke’a. Jej płyta „Song of Silver Geese” została doceniona jako jeden z Najlepszych Albumów 2017 roku przez dziennik New York Times. Jej trzecia solowa płyta „Zero Grasses” powstała w ramach cyklu John Zorn „The Stone Commissioning Series”, ukazała się tuż przed pandemią. Współpracuje z nowojorską wytwórnią Pi Recordings.

 

Arnav Shah aka „Sonic” [US]

Nowojorski instruktor skatingu, specjalizujący się w rolkarstwie miejskim, ultradystansowym, slalomie szybkościowym, freestyle’owym i nie tylko. Arnav prowadził warsztaty na Kubie, rywalizował w Europie, jeździł ulicami wielu wielkich miast zachodniego świata i dwukrotnie przejechał na rolkach ponad 800 km.

 

Rafał Mazur [PL]

Muzyk, filozof, eseista. Założyciel Improvisers Ensemble – pierwszego krakowskiego zespołu muzyki swobodnie improwizowanej, studia improwizacji ImproArt oraz współzałożycielem Instytutu Intuicji - projektu poświęconego improwizacji intuicyjnej w Krakowie. Wykonywał muzykę jazzową i improwizowaną w klubach i festiwalach w całej Europie, a także w Chinach, Korei Południowej
i Japonii. Gra na akustycznej gitarze basowej zbudowanej na własne zamówienie. Szczególne miejsce w jego działalności zajmuje projekt „Wandering the Sound”, w którym Mazur łączy działalność filozoficzną i muzyczną.