MOVE YOUR BRASS

Festiwal Muzyki Dętej

Kiedy: 24-26 maja 2019, godz. 18

Festiwal jest częścią projektu Kultura Dęta

Charakterystyczne dla Śląska orkiestry dęte i tu przez lata uwielbiane, są jednak zjawiskiem globalnym - występują zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych czy Korei. Choć wykonywana przez nie muzyka ma oczywistą lokalną dystynkcję, łączy je wiele aspektów
o charakterze pozamuzycznym. Z pewnością, jednym z najważniejszych spośród nich, jest wkład orkiestr w tworzenie wspólnoty – jej tożsamości, kompetencji, odpowiedzialności, trwałości czy wyznawanych wartości. Orkiestry zarazem same kreują wspólnotę, jak i do wspólnoty należą.
W dobie ogólnego kryzysu wspólnotowości, orkiestry pokazują nam, gdzie bije jej źródło. To, co orkiestry łączy, jak i to, co orkiestry różni, stanowi o ich atrakcyjności. Żeby ją jednak dostrzec, potrzebujemy szerszej perspektywy. Move Your Brass – Festiwal Muzyki Dętej to propozycja takiej właśnie szerszej perspektywy. Podczas festiwalu będziemy grać, tańczyć, śpiewać, krzyczeć, śmiać się i wzruszać! A ponieważ chcemy z muzyką orkiestr (czyż nie od tego jest?) dotrzeć niemal wszędzie, zamierzamy pojawiać się nawet w bardzo nietypowych miejscach, jak pociągi, urzędy, autobusy, a nawet windy. W tych i wielu innych bardziej tradycyjnych przestrzeniach, będzie nas można usłyszeć i spotkać. W programie festiwalu nie zabraknie również oferty dla najmłodszych. A to nie wszystko! Move Your Brass to nie tylko hasło do zabawy, do wkroczenia
w nieprzewidywalny, wielobarwny świat orkiestr To wezwanie do działania! Odezwa do publiczności, aby zechciała od nowa odkryć dla siebie i miasta orkiestry dęte, zrozumieć, że to bardzo konkretna siła sprawcza i artystyczna. A także wezwanie dla orkiestr i muzyków - spotykajmy się, uczmy się od siebie, grajmy, komponujmy, twórzmy – także wspólnotę. Pragniemy, aby nasz Festiwal stał się międzynarodową platformą współdziałania orkiestr górniczych, rozrywkowych big bandów, brytyjskich brass bandów, rumuńskich fanfar czy ulicznych brassowych showmanów. Niech kultura brassowa odżyje!

Jesteście ciekawi kogo spotkać będzie można podczas Move Your Brass - Festiwalu Muzyki Dętej w Katowicach? 
Lydbrook Band [UK], Artistas del Gremio [ES], Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Orkiestra Rozrywkowa „Power of winds”, Orkiestra KWK Knurów, Orkiestra Dęta KWK "Piast", Orkiestra Dęta KWK "Wujek" - Katowice, Lód 9, Ciśnienie, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary "Julian", Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli, Szkolna Orkiestra Dęta PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, Liz Lane, Tom Brevik, Ian Holmes, Jacob Dijkstra, Remigjus Vilys, Aleksander Lysko, Joanna Bronisławska (Asi Mina), Zdzisław Smucerowicz

Ponad 320 muzyków zaangażowanych w Festiwal w 12 lokalizacjach! /wspólne odegranie hymnu festiwalowego/ bitwy muzyczne/ potańcówki z orkiestrami/ koncerty - na ziemi i w powietrzu/ warsztaty mistrzowskie dla kompozytorów i aranżerów, dyrygentów i solistów/ warsztaty dla menadżerów orkiestr/ warsztaty dla najmłodszych - przyszłych miłośników orkiestr/ śniadanie z orkiestrami/ koncert galowy/

 

Partytura hymnu Move Your Brass - Festiwalu Muzyki Dętej autorstwa Klaudiusza Jani -
do pobrania >>> TUTAJ

 

Szczegółowy program wkrótce

 

Koncert finałowy
Gdzie: 26 maja 2019, godz. 19
Kiedy: Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów

Muzyczna kulminacja I edycji Move Your Brass - Festiwalu Muzyki Dętej zgromadzi ponad 100 muzyków. Koncert finałowy stanie się pretekstem do twórczych eksperymentów i poszukiwania odważnych połączeń dźwiękowych.
W trakcie jednego wieczoru na scenie spotkają się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, tradycyjny brass band brytyjski Lydbrook Band, muzycy uwielbianej przez Katowiczan (i nie tylko!) Orkiestry Dętej KWK "Wujek" (Katowice) oraz awangardowe zespoły Lód 9 i Ciśnienie.
Co wyniknie z połączenia muzyki orkiestr dętych z elektroniką, mieszaniną post-rocka czy transowego jazzu - sprawdźcie koniecznie 26 maja!

Program koncertu:
19:00-20:00 - PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, Lydbrook Band [UK]
20:00-21:00 - Orkiestra Dęta KWK "Wujek" // Lód 9 // Ciśnienie


Obowiązują bezpłatne wejściówki. Ilość miejsc ograniczona. Wejściówki odbierać można
w siedzibie Organizatora od 10 maja 2019 r.


Move Your Brass - Festiwal Muzyki Dętej realizowany jest w ramach „Kultury Dętej” -
wieloletniego projektu muzycznego podejmującego temat orkiestr dętych w bardzo szerokim kontekście: artystycznym, kulturowym, społecznym, edukacyjnym. Organizatorem przedsięwzięcia jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek.
 

Kontakt:
Marlena Hermanowicz: marlena.hermanowicz@miasto-ogrodow.eu
Adam Kowalski: adam.kowalski@miasto-ogrodow.eu