Niepodległa

Obchody stulecia niepodległości w Katowicach

Katowice rozpoczynają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę miasto we współpracy z licznymi partnerami przygotowało bogaty program wydarzeń i projektów. 
Program uwzględnia regionalną specyfikę procesu, który rozpoczął się 11 listopada 1918 roku, ale w przypadku Katowic i Górnego Śląska trwał do roku 1922, gdy region został oficjalnie objęty w posiadanie przez młode państwo polskie.
Dlatego też, w dłuższej perspektywie, program będzie obejmować rocznice Powstań Śląskich oraz setną rocznicę przyłączenia Górnego Śląska do Polski, a także koncentrował się na osobach, które do tego się przyczyniły.
Program został stworzony przy udziale miejskich instytucji kultury, ze szczególnym uwzględnieniem Katowice Miasto Ogrodów oraz Muzeum Historii Katowic oraz w partnerstwie z takimi podmiotami jak Śląskie Centrum Wolności i Solidarności czy katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. 
Aby włączyć mieszkańców do wspólnego świętowania, program obejmuje projekty o charakterze edukacyjnym, partycypacyjnym, kulturalnym, a nawet sportowym. 

 

Koordynator projektu: Natalia Zapała, natalia.zapala[at]miasto-ogrodow.eu