Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk

„Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w ramach cyklu Before WOMEX

Gdzie: Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2
Kiedy: 24 października, godz. 19.30
Wstęp wolny

 

„Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk” to dwuczęściowy koncert składający się z utworów i opracowań muzycznych dwóch znakomitych kompozytorów: Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Połączenie tych dwóch wielkich nazwisk w jednym programie nie jest przypadkowe. Obaj twórcy odcisnęli artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zespół jest „dziełem życia” Stanisława Hadyny - pianisty, kompozytora, dyrygenta, literata, pedagoga i organizatora życia muzycznego. Z kolei Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny i epizodu współpracy z Zespołem „Śląsk” nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła – „Krzesany", „Orawa” i „Siwa mgła”. To dla „Śląska” opracował „Suitę rozbarską” i „Suitę żywiecką”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, tańce narodowe, a także liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” czy zabawne „Dwa Michały”.

Program obejmuje najpiękniejsze inspirowane folklorem dzieła Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny i zarazem największe przeboje Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w opracowaniu choreograficznym Elwiry Kamińskiej.

Pierwsza część koncertu zostanie poświęcona Wojciechowi Kilarowi i znajdą się w niej np.: „Polonez powitalny”, „Sowa na gaju siada”, „Głęboka studzienka”, „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz”, „Harnaś i zbójnicy” czy „Tańce górali żywieckich”.

W drugiej części, skupionej wokół twórczości Stanisława Hadyny, usłyszymy i zobaczymy m.in.: „Karolinkę”, „Gąskę”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Słoneczko wyszło” czy „Tańce górali podhalańskich”.

Wstęp wolny 

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2018