Katowice Street Art AiR

Katowice Street Art AiR

Katowice Street Art AiR jest kontynuacją wydarzenia, które od sześciu lat zmienia pejzaż Katowic, wprowadzając do niego prace najciekawszych przedstawicieli światowego streetartu. Nie przestając prezentować różnych form sztuki ulicy, Katowice Miasto Ogrodów modyfikuje formułę festiwalu.

Katowice Street Art AiR (artist-in-residence) będzie trwał przez cały rok. Siedmiu zaproszonych artystów podczas rezydencji będzie poznawało przestrzeń miasta oraz jego mieszkańców. Spędzając w Katowicach kilka tygodni, artyści będą mieli szansę wybrać miejsce, w którym zrealizują swój projekt i wniknąć w życie miasta, a przede wszystkim w jego lokalną społeczność. W wyniku wizji lokalnych i spotkań powstaną instalacje artystyczne o charakterze site-specific. Liczymy, że obecność artystów sprowokuje też samych mieszkańców do aktywności i wzięcia udziału w realizowanych w ich otoczeniu projektach.

Oprócz dedykowanych konkretnemu miejscu interwencji artystycznych, w ramach wydarzenia odbędą się również wystawy, warsztaty, spotkania z artystami czy Popołudniowy Plener Dźwiękowy przygotowany przez Biuro Dźwięku Katowice.

Kuratorem działań jest katowicka artystka wizualna Matylda Sałajewska.

Katowice Street Art AiR rozpocznie pod koniec marca akcja „Muzeum społeczne” Krzysztofa Żwirblisa, którego miejscem będzie osiedle Paderewskiego. Akcja społeczno-artystyczna tego warszawskiego artysty i kuratora ma na celu integrację mieszkańców i ujawnienie ich kreatywnego potencjału. Jej najważniejszymi elementami jest film poświęcony mieszkańcom oraz tymczasowa wystawa złożona z wypożyczonych od nich obiektów. Akcja opiera się na założeniu, że każdy z nas jest „osobistym muzeum", ma swoją historię, związane z nią pamiątki oraz pasje. Realizacja filmu służy też budowaniu zaufania między artystą a mieszkańcami, którzy wypożyczają potem swoje pamiątki, archiwalia, a może i stworzone przez siebie dzieła sztuki na wystawę. Jej częścią będą także prace dzieci powstałe podczas warsztatu plastycznego. Wystawę będzie miała swój wernisaż 1 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 na os. Paderewskiego.

W Katowicach swoją rezydencję artystyczną jeszcze w marcu rozpocznie także Michał Frydrych. Absolwent warszawskiej ASP, studiował również na Universität der Künste w Berlinie. Zajmuje się malarstwem jako formą mówienia wizualnymi zdaniami. Tworzy przestrzenie używając języka w formie medium, które pozwala na pojawianie się w nich i znikanie rzeczy, relacji i historii. Interesuje się rzeczywistością jako językiem, pięknem w oku obserwatora, codziennością, rzucaniem cienia, psychodelią, patrzeniem w przestrzeń. Jego wystawy i prace pokazywane były między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Miejsce Projektów Zachęty, Bunkier Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Centro Internacional de Cultura Contemporánea Tabakalera w San Sebastian.

Pierwsze wizje lokalne artystów już za nami. Cały skład tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR ogłoszony zostanie do połowy marca.

Zapraszamy na  www.katowicestreetartfestival.pl


Na zdjęciu: Mural autorstwa Escifa, ul. Mikusińskiego 5, Katowice Street Art Festival 2012


Na zdjęciu: Koparki autorstwa Olek, Katowice Street Art Festival 2012


Na zdjęciu: Instalacja Public Painting Machine, ul. Pocztowa, Katowice Street Art Festival 2013


Na zdjęciu: Peter Fuss, ul. Wincentego Pola, Katowice Street Art Festival 2013


Na zdjęciu: Mural autorstwa SpY'a, ul. Krakowska 148, Katowice Street Art Festival 2013


Na zdjęciu: Mural wykonany przez MOBSTR'a, ul. Lelewela 3, Katowice Street Art Festival 2013


Na zdjęciu: praca Vovy Vorotniov, ul. Morawa 5, Katowice Street Art Festival 2014


Na zdjęciu: Mural Cleona Petersona, przejście przy ul. Damrota, Katowice Street Art Festival 2014


Na zdjęciu: Instalacja Luzinterruptus, os. Paderewskiego, Katowice Street Art Festival 2014 


Na zdjęciu: Axel Void, ul. Wiosny Ludów 62, Katowice Street Art Festival 2015, fot. W. Radwański

 

KATOWICE
Miasto Ogrodów

plac Sejmu Śląskiego 2 
40-032 Katowice
tel. 
32/609 03 00

NIP: 954 - 276 - 24 - 61
sekretariat@miasto-ogrodow.eu 
poniedziałek - piątek 
sprawy administracyjne: 8.00 - 16.00
pozostałe: 10.00 - 18.00 

Miasto Ogrodów 2017