Urodziny Kilara  16.07.2022 - Katowice

Urodziny Kilara

Nigdy nie potrafię powiedzieć,
Dlaczego mieszkam w Katowicach,
a nie w Warszawie, Paryżu czy Los Angeles.
Ja ten Śląsk po prostu polubiłem,
dobrze się tu czuję…

Wojciech Kilar (1932-2013) – Katowiczanin z wyboru, „obywatel świata”,
z urodzenia Lwowiak. 

Był jednym z najważniejszych kompozytorów muzyki klasycznej XX wieku i przełomu XX i XXI wieku, początkowo tworząc w nurcie awangardowym, by później ten wybór zanegować „w imię dążenia do artystycznej prawdy”, którego konsekwencją było „poszukiwanie dróg syntezy”. Twórczość Wojciecha Kilara to przede wszystkim muzyka symfoniczna, kameralna, chóralna. Zasłynął on jednak z tworzenia muzyki do filmów wybitnych reżyserów, m.in., m.in. „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, „Pianisty” Romana Polańskiego, „Draculi” Francisa Forda Coppoli i serialu „Przygody pana Michała”. 

W 2022 roku obchodzimy 90 rocznicę urodzin Wojciecha Kilara. 

Zapraszamy Państwa na szczególną wędrówkę śladami kompozytora z okazji tego wspaniałego Jubileuszu już 16 lipca.

Będziemy wędrować po różnych puntach miasta i prezentować muzykę Wojciecha Kilara.

Cztery krótkie, około półgodzinne koncerty w czterech miejscach odbędą się w dwóch turach o różnych porach dnia (między godz. 10.00 a 14.00 oraz 11.30 a 15.30), tak by każdy mógł przebyć całą trasę w dogodnym dla siebie czasie.

Koncerty zaplanowano w plenerze, a w razie niesprzyjających warunków pogodowych przewidziano miejsca alternatywne. 

Trasę rozpoczniemy w ogrodzie domu Wojciecha Kilara przy ul. Kościuszki w dzielnicy Brynów, by następnie udać się do Śródmieścia, gdzie odwiedzimy katedrę Chrystusa Króla, Plac Kwiatowy na Rynku i wreszcie siedzibę NOSPR przy placu Wojciecha Kilara. 

Podczas koncertów zabrzmią utwory z różnych dziedzin twórczości kompozytora – z muzyki orkiestrowej (Orawa, Preludium chorałowe), sakralnej (Modlitwa do Małej Tereski, Hymn paschalny, Lament, Lumen) i filmowej (m.in. Pan Tadeusz, Zemsta, Trędowata, Pianista, Smuga cienia, Bilans kwartalny, Sól ziemi czarnej – w aranżacjach Dariusza Zbocha oraz Klaudiusza Jani). 

Wśród wykonawców znajdą się muzycy doskonale znani śląskiej publiczności – klarnecista Roman Widaszek, pianiści Grzegorz Biegas i Michał Dziewior – oraz znakomite zespoły: Kwintet Śląskich Kameralistów, Kwintet Dęty Blaszany NOSPR, Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej pod dyr. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody i zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti pod dyr. Mieczysława Ungera.

Częścią obchodów urodzin będzie specjalny pokaz plenerowy filmu Drakula (Bram Stoker's Dracula, 1992) w reżyserii Francisa Forda Coppoli z muzyką oryginalną Wojciecha Kilara. To jedna z wielu filmowych adaptacji klasyki literackiej grozy pióra Brama Stokera. Równocześnie – obok Nosferatu – symfonia grozy Murnaua oraz Nosferatu wampir Herzoga – jest to z pewnością jedna z najbardziej kultowych prezentacji historii wołoskiego, krwiożerczego księcia. W roli Vlada III niezapomniany Gary Oldman – zdecydowanie w jednej z kreacji życia. Towarzyszy mu nie mniej gwiazdorska obsada: Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves, Tom Waits i Monica Bellucci. Trzy Oscary, cała garść Saturnów i wiele innych nagród oraz nominacji (w tym za muzykę). Doskonała uczta filmowa, jak również muzyczna. Gotyckie kompozycje Kilara budują sugestywną i złowieszczą atmosferę filmu – do dzisiaj nadają one ton kolejnym wyobrażeniom Drakuli.

 

Kiedy: 16.07.2022 r.
Gdzie: Katowice — różne lokalizacje

Wstęp wolny (Na koncerty w ogrodzie przy Domu Kilara obowiązują bezpłatne wejściówki. Informacje poniżej)

 

KWINTET ŚLĄSKICH KAMERALISTÓW
Dariusz Zboch, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska
– wiolonczela, Dawid Lewandowski – kontrabas

ROMAN WIDASZEK – klarnet
GRZEGORZ BIEGAS – fortepian

Kiedy: godz. 10.00 oraz 11.30
Gdzie: ogród przy Domu Kilara (ul. Kościuszki 165) 

W programie muzyka filmowa Wojciecha Kilara w aranżacjach Dariusza Zbocha: Smuga cienia, Trędowata (Walc), Ziemia obiecana (Walc), Pan Tadeusz (Polonez), Dracula, Sól Ziemi Czarnej, Kronika wypadków miłosnych, Bilans kwartalny.

Uwaga! Ilość miejsc na koncerty w ogrodzie przy Domu Kilara jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie KMO od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 od 4 lipca do wyczerpania puli.  
 

Chór Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej

Krystyna Krzyżanowska-Łoboda – dyrygent

Kiedy: godz. 11.15 oraz 12.45
Gdzie: Katedra Chrystusa Króla (ul. Plebiscytowa 49A) – wnętrze

W programie muzyka sakralna Wojciecha Kilara: Modlitwa do Małej Tereski, Hymn paschalny, Lament, Lumen.


Kwintet Dęty Blaszany NOSPR
Stanisław Dziewior, Piotr Nowak – trąbka, Krzysztof Tomczyk – waltornia, Michał Mazurkiewicz – puzon, Jakub Sznajder – tuba

Michał Dziewior – fortepian

Kiedy: godz. 12.30 oraz 14.00
Gdzie: Plac Kwiatowy (Rynek) 

W programie muzyka filmowa Wojciecha Kilara w aranżacjach Klaudiusz Jani: Pan Tadeusz (Polonez, Kochajmy się), Smuga cienia, Bilans kwartalny, Rodzina Połanieckich (Walc), Zemsta (Mazur), Pianista, Trędowata (Walc).

 

Zespół muzyków Orkiestry Kameralnej Archetti

Mieczysław Unger – dyrygent

Kiedy: godz. 14.00 oraz 15.30
Gdzie: foyer NOSPR (pl. Kilara 1)

W programie utwory Wojciecha Kilara: Orawa, Preludium chorałowe (cz. I - Dolce), Walc z filmu Trędowata, Polonez z filmu Pan Tadeusz (aranż. Dariusz Zboch).

 

Filmowy pokaz specjalny: „Bram Stoker's Dracula”, 1992

Kiedy: godz. 21.00
Gdzie: Drzwi Zwane Koniem - ogród (ul. Warszawska 37) lub sala kinowa DZK (w razie deszczu)

Reżyseria: F. F. Coppola
Muzyka: Wojciech Kilar
W rolach głównych: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves, Tom Waits i Monica Bellucci.

 

 

 

Wydarzenie towarzyszące Instytucji Filmowej Silesia Film:

WOJCIECH KILAR: W 90. ROCZNICĘ URODZIN: spotkanie Violetty Rotter-Kozery z Krzysztofem Zanussim, minirecital pianisty jazzowego Pawła Tomaszewskiego oraz pokaz filmu „Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood”. 

Kiedy: 14 lipca, godz. 19.00

Gdzie: Kinoteatr Rialto

Bilety do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto i na Filmowa.net (TUTAJ).

Więcej TUTAJ.

 

Dodatkowo polecamy:

Wystawa „O Wojciechu Kilarze – takty, motywy, frazy”

Kiedy: do 30.10.2022. W sobotę 16 lipca wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w godz. 11.00-15.00.

Gdzie: Oddział Teatralno-Filmowy Muzeum Historii Katowic (ul. Kopernika 11)

Wstęp wolny

Podobnie jak utwór muzyczny złożony jest z taktów, motywów i fraz, tak życie kompozytora – jak każdego z nas – tworzyły chwile wyjątkowe oraz codzienne, powtarzalne czynności. Wystawa stara się przybliżyć twórczość Wojciecha Kilara i zmieniający się przez lata styl kompozytorski, a także przypomnieć ludzi, których los postawił na drodze artysty, oraz wydarzenia, które wpłynęły na jego życie. Artysta, kojarzony z „Krzesanym” czy muzyką do filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy, był autorem ponad pięćdziesięciu utworów muzyki klasycznej oraz muzyki do stu siedemdziesięciu sześciu filmów polskich i zagranicznych. Wojciech Kilar był jednak przede wszystkim człowiekiem – skromnym, głęboko wierzącym, oddanym żonie, a także miłośnikiem kotów. Pokochał Śląsk i wybrał Katowice na swoją małą ojczyznę.

Więcej TUTAJ