Holenderska orkiestra dęta zagra w trzech dzielnicach Katowic

Orkiestra Looft den Boornbergum wystąpi w Katowicach z trzema koncertami – do 18 do 20 października odwiedzi śródmieście (aula Państwowej Szkoły Muzycznej), Bogucice (Miejski Dom Kultury) oraz Nikiszowiec (kościół pw. Św. Anny). Na wszystkie koncerty wybierzemy się za darmo, bez biletów.

Fanfara (czyli właśnie orkiestra dęta) Looft den Heer Boornbergum działa od ponad stu lat. Poprowadzi ją Jacob Dijkstra, dyrygent współpracujący z orkiestrami w Niemczech, Szwecji, Litwie, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Dijkstra jest też międzynarodowym ekspertem muzycznym oraz regularnym sędzią największych imprez brassowych takich jak European Brass Band Championships.

Repertuar koncertów każdorazowo dedykowany będzie mieszkańcom dzielnicy. Miłośnikom muzyki nie zabraknie utworów muzyki rozrywkowej, klasycznej i sakralnej. Co ciekawe orkiestra przygotowała również kilka utworów polskich, w tym śląskich, które podczas koncertu
w Bogucicach odegra wspólnie z Orkiestrą Dętą „Katowice” w blisko stuosobowym składzie.

Muzycy z Holandii poprowadzą także bezpłatne warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach Załężu, a także Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Szczegółowy program koncertów

18.10.2019, godz. 20.00, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, ul. Teatralna 16, sala koncertowa

19.10.2019, godz. 18.00, Młodzieżowy Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, ul. Markiefki 44 (filia Bogucice)

Koncert realizowany wspólnie z Orkiestrą Dętą „Katowice” pod batutą Damiana Łebka

20.10.2019, godz. 18.00, Parafia św. Anny w Katowicach-Janowie, Plac Wyzwolenia 21 (Nikiszowiec)

Wstęp wolny

 

Chr. Muziekvereniging Looft den Heer Boornbergum o sobie:

Nasze stowarzyszenie to chrześcijańska fanfara założona w 1911 roku. Pochodzimy z małej wioski Boornbergum położonej w północnej części Holandii. Nasza fanfara składa się obecnie z 35 entuzjastów muzyki. Od 2011 roku zespół prowadzi dyrygent Jappie Dijkstra z Groningen.

"Looft den Heer" założono w 1911 roku w Boornbergum. Powołano wtedy stowarzyszenie, które liczyło początkowo 13 członków. Po wielu zmianach pokoleniowych nasza fanfara liczy obecnie 35 członków wśród których znajduje się sporo młodych ludzi.

Realizujemy wiele różnych aktywności dla naszej społeczności lokalnej. Koncertujemy i gramy serenady na różne rocznice oraz święta. Pielęgnujemy także długoletnie tradycje związane z muzykowaniem w okresie świąt Bożego Narodzenia. Prowadzimy także kampanie I zbiórki na rzecz naszej działalności.

Co dwa lata organizujemy koncert z wybranym tematem muzycznym. Wydarzenie zawsze ma różnorodny program oraz realizowane jest z udziałem gości specjalnych, którzy pozwalają zadowolić gusta młodszych i starszych słuchaczy. Uczestniczymy także regularnie w konkursach krajowych w których mierzą się ze sobą muzyczne stowarzyszenia z Holandii.

Dzięki realizacji wspaniałych koncertów do dziś utrzymujemy stałe relacje m.in. z partnerami
z Litwy. Raz na dwa lata fanfara z Trakai przyjeżdża do Boornbergum, by zrealizować wspólnie koncert. To wymiana muzyki, obyczajów, ale i wiedzy. W tym roku gościć będziemy w Katowicach. Podczas naszego pobytu dzielić będziemy się muzyką oraz doświadczeniem także podczas warsztatów.

 

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu „Kultura Dęta” oraz URBACT On Stage Music Schools for social change Katowice, których operatorem jest Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek