Dziennik Rezydencyjny II

Wystawa podsumowująca Katowice Street Art AiR

Zapraszamy na wystawę podsumowującą tegoroczne działania w przestrzeni miejskiej w ramach programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR 2018 oraz premierę naszej nowej publikacji: Dziennik Rezydencyjny 2, autorstwa Rafała Włodarka.

Gdzie: Galeria 5, Katowice Miasto Ogrodów (Galeria czynna od wtorku do niedzieli od 11-19)
Kiedy: 14 grudnia 2018 - 3 lutego 2019 


Artyści KSA AiR 2018:
Honorata Martin
OPEN GROUP ( Yura Biley, Pavlo Kovach, Stanislav Turina, Anton Varga)
Kavachi Kavachi
Danilo Milovanović
Kamila Szejnoch
Alexey Salmanov
Artur Wabik
Marton Barabas


JESZCZE PRZYPOMINAMY LUDZI

Od czasów Jerycha ulica jest idealną sceną, przestrzenią otwartą, wspólną, agorą – miejscem spotkań, gdzie można się wypowiedzieć, prezentować siebie i swoje poglądy między innymi poprzez sztukę. Wstęp wolny, brak selekcji na bramce, miejsca nienumerowane, seanse nie biletowane. Spotkanie twarzą w twarz, gdzie nie ma miejsca na udawane emocje, na ctrl-z zet i na dubel. Nie można schować się za ekranem, przywdziać skóry avatara, ukryć prawdy. Tu prawda jest punktem wyjścia. Niewiele pozostało takich miejsc.
Trudno mówić o sztuce bez kontekstu społecznego, bez nawiązań do aktualnej sytuacji, bez reakcji na bodźce zewnętrzne i zmiany w błyskawicznym tempie zachodzące we współczesnym świecie. Artysta nigdy nie tworzy w próżni, w oderwaniu od otaczającej go rzeczywistości. Drogowskazem niech będą słowa Ai Wei Wei’a „Jeśli moja sztuka nie ma nic wspólnego z ludzkim cierpieniem i żalem, to po co jest ta sztuka?”.
Każdego dnia dobiegają nas wiadomości, szokujące obrazy ludzkiego nieszczęścia. Wschód – zachód. Bogata północ – biedne południe. Ogrom nierówności, kryzys migracyjny. Jak reagujemy? Vaclav Havel konstatował „Tragedią współczesnego człowieka jest nie to, że wie on coraz więcej o sensie swego życia, lecz że coraz mniej zajmuje się tym pytaniem” Czy możemy tylko patrzeć widząc ludzi, takich samych jak my, ryzykujących życie w dramatycznej walce o przeżycie, w podróży do obiecanej ziemi? Czy możemy być bierni wobec przemocy wymierzonej w innych, obcych, a jednak takich samych? Czy możemy być bezczynni, gdy naruszana jest godność ludzka, nierespektowane prawa kobiet, mniejszości narodowych, niszczona przyroda, a mowa nienawiści z rynsztoka przechodzi do mainstreamu? Czy życie w ułudzie końca historii może być usprawiedliwieniem naszej obojętności?
Czy posiadamy umiejętność bycia suwerenem swojego losu. Na ile naprawdę potrafimy być większymi czy mniejszymi wspólnotami, lokalnymi, narodowymi, ponadnarodowymi – po prostu ludzkimi, czy bardziej zbiorem wolnych ale pojedynczych molekułów.
KSA AiR 2018 ponownie wyszło na ulice. Tym razem to rok, w którym Polska obchodziła rocznicę odzyskania niepodległości. Nomen omen. Jednocześnie w Katowicach odbywa się będzie szczyt klimatyczny, dotyczący realnych zagrożeń takich jak ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie powietrza, przeludnienie czy uchodźcy klimatyczni. To sprawy dotyczą nas wszystkich bez względu na narodowość, wyznanie, kolor skóry płeć czy poglądy polityczne a sztuka zaangażowana odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu świadomości społecznej.
Zaproszeni w tym roku artyści podjęli tematy społeczne, odpowiedzieli na wezwanie. Byli wśród nich Honorata Martin, Kamila Szejnoch, Alexey Salmanov, Open Group, Kavachi, Danilo Milovanovich, Artur Wabik i Marton Barabas. Pragnę im podziękować za świetną pracę i czas spędzony w Katowicach i zaprosić Państwa na wystawę podsumowującą, której otwarcie nastąpi 14.12 o godzinie 18:00 w Galerii 5 w siedzibie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy Placu sejmu Śląskiego 2.

Do zobaczenia


Matylda Sałajewska
Kuratorka KSA AiR