śląska scena literacka

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA

ŚLĄSKA SCENA LITERACKA to przestrzeń spotkań z Autorkami i Autorami z województwa śląskiego, zwłaszcza młodego i średniego pokolenia. 

Zaprosimy na nią poetów oraz prozaików, twórców literatury niszowej oraz popularnej, tych, którzy czerpią inspirację z kultury i języka regionu oraz tych, na których pisarstwo miejsce zamieszkania nie wywiera wpływu. Chcemy potraktować Śląsk również jako symbol wielokulturowej synergii i redefinicji oraz poszukać tych symboli i strategii w literaturze tworzonej poza regionem. Bazując na różnorodnych wrażliwościach, estetykach i tematykach prezentowanych przez Gości, będziemy szukać wciąż nowych odpowiedzi na fundamentalne pytanie – dlaczego czytamy i piszemy książki?

Prowadzenie: Weronika Górska i Radek Kobierski

Gośćmi pierwszego spotkania Śląskiej Sceny Literackiej będą Katarzyna Zwolska-Płusa oraz Anouk Herman.

Kiedy: 5 czerwca 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów - sala 211

Wstęp wolny

Katarzyna Zwolska-Płusa – pisarka, nauczycielka, psychoterapeutka. Autorka kilku tomów wierszy, min. „Cud i Anomalia”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką im Jarosława Zielińskiego, „Daję wam to w częściach”, nominowanej do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, oraz tomów prozy: „Prząśniczki”, „Fragmenty, opowieści o dziewczynkach i kobietach”. Laureatka Award World Day Poetry UNESCO 2019. 

Anouk Herman – debiutowało książką poetycką „right into pod tramwaj” (2022). W marcu w wydawnictwie WAB opublikowało powieść „Nigdy nie będziesz szło samo”. Interesuje się ekofeminizmem oraz zagadnieniami queerowości i dziewczyńskości. Codziennie dokarmia lokalne stado wygłodniałych gołębi. Szczęśliwa liczba – 27.


Na kolejne spotkania zapraszamy 4 września, 2 października, 6 listopada, 4 grudnia 2023.