Katowice JazzArt Festival na Międzynarodowy Dzień Jazzu

Katowice JazzArt Festival na Międzynarodowy Dzień Jazzu

30 kwietnia, od godz. 10 do 22

Epidemia pokrzyżował nasze plany, dlatego w tym roku nie spotkamy się w kwietniu na żywo. 

Ale nie poddajemy się. 30 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO, czekamy na Was
w sieci transmitując koncerty i sztuki wizualne. Liczymy też, że spotkamy się z Wami
i zaproszonymi na 9. edycję artystami w późniejszym (choć może dość odległym) terminie.

Za rok jubileusz festiwalu, więc bądźcie z nami w mediach społecznościowych, słuchajcie muzyki improwizowanej w domach, kupujcie płyty i bilety na koncerty online. Solidarni w Mieście Muzyki z jazzem polskim i światowym przekraczamy granice, tym razem wyznaczone przez złośliwego wirusa.

„It’s not jazz. For us, it’s a proces of transcending barriers” Abdullah Ibrahim

 

Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO

30 kwietnia 2020 roku

godz. 18

Koncert online Joanny Dudy „Keen”

 

Koncert transmitowany będzie facebookowym wydarzeniu oraz za pośrednictwem YouTube.

 

Pianiastka miała wystąpić na żywo na finałowym koncercie w Mieście Ogrodów. Teraz dzięki Facebookowi i YouTubowi zagra dla nas z Gdyni.

Duda została w tym roku wybrana do programu rozwoju Keychange, inicjatywy promującej parytet płci w programach europejskich festiwali, do której należy też JazzArt. Jest pianistką, kompozytorką, improwizatorką i artystką wizualną. Komponuje i tworzy muzykę w technikach cyfrowych i analogowych wykorzystując komputer, stacje robocze, rejestratory, maszyny rytmiczne, dokumentalne wideo i instalacje multimedialne. Założyła wiele zespołów, takich jak AuAuA, Miód, J = J, 3D, współtworzy WMQ Wojtka Mazolewskiego. Zajmuje się również współczesną sceną klasyczną; nagrała album z kompozycjami Juliusa Eastmana, wraz z Lutosławskim Duetem Fortepianowym i Mischą Kozłowskim i wielokrotnie go wykonywała na żywo (Unsound Festival).

Usłyszymy materiał z jej najnowszej płyty „Keen”.

Koncert jest darmowy, ale jeżeli chcecie pokazać, że w tych trudnych chwilach wspieracie artystów, możecie kupić na niego symboliczny bilet w cenie 10 zł do kupienia TUTAJ.

Czas koncertu: ok. 45 minut

 

godz. 19 (po koncercie Joanny Dudy)

Wystawa rysunków Henninga Bolte „DrawNotes”

Transmisja na profilu Facebook Katowice Miasto Ogrodów 

Wirtualna wersja wystawy, którą planowaliśmy pokazać w Galerii Miasta Ogrodów. Prezentacja na fanpage’u KJAF towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Łukasza Ojdany.

Rysunki z cyklu „DrawNotes” artysty wizualnego, pisarza i wykładowcy Henninga Bolte powstały podczas koncertów na żywo, w synchronizacji z muzyką. Stanowią wizualną manifestację wzrokowych i dźwiękowych doświadczeń Henninga Bolte podczas koncertów.

Henning Bolte jest pisarzem, radiowcem, artystą sztuk wizualnych, doradcą, prezenterem koncertowym (Pianolab.Amsterdam) i wykładowcą (University of Utrecht, Utrecht University College). Od dekady intensywnie podróżował, biorąc udział w licznych europejskich festiwalach jazzowych i pisząc o regionalnych cechach kulturowych dla niemieckich, niderlandzkich, estońskich, brytyjskich i amerykańskich czasopism.

 

godz. 19.30

Premiera teledysku „Sweet Delusion” Susany Santos Silvy

Transmisja na profilu Facebook Katowice Miasto Ogrodów 

„The Ocean Inside a Stone” jest drugim albumem projektu Impermanence (Nietrwałość) Susany Santos Silvy, czołowej postaci portugalskiej sceny free jazzowej i improwizowanej, wirtuozki trąbki i skrzydłówki.

Muzyka Susany Santos Silvy porusza się między rzeczywistościami pozornie odrębnymi i różniącymi się od siebie, a jednak połączonymi poprzez nietrwałość wszystkiego, co istnieje. Na nowym albumie, ten niekończący się i nieustający przepływ energii przez czasoprzestrzeń materializuje się w postaci siedmiu mikroświatów organicznej, magicznej całości.

Płynne piękno, rytualna zwyczajność, brutalny, lecz ulotny chaos, poetyka absurdu i ludzkiej kruchości, lekkość abstraktu i efemerydy, sublimacja teraźniejszości - to wszystko definiuje ten transcendentny, utopijny, nieuchwytny i niewyobrażalny świat.

Przepiękne wideo zostało wybrane przez Susanę Santos Silva jako pozdrowienia dla wielbicieli JazzArtu. 26 kwietnia mieliśmy na żywo uczestniczyć w koncercie Impermanence. Dzisiaj łączymy się z artystami z Porto, z którymi współpracujemy od zeszłego roku, w geście solidarności z europejskimi instrumentalistami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i artystycznej na skutek epidemii.

 

A przez cały dzień słuchamy playlisty 9. Katowice JazzArt Festivalu na Spotify