Muzykodrom - najbliższe spotkanie

W ramach akcji Lato w mieście zapraszamy zajęcia Muzykodromu. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. Udział w zajęciach jest bezpłatny

 

23 sierpnia 2018

godz. 16 - warsztaty

godz. 19 - spektakl

 

Cichy opór / warsztaty

Warsztaty przywołują walkę o prawo do ciszy, która odbywa się od lat 60. XX wieku. Zarówno rada muzyczna UNESCO (1969), jak i Parlament Europejski (1985) postulują prawo do prywatności dźwięku i ograniczenia hałasu w przestrzeni publicznej. Z drugiej strony, obserwujemy coraz większą potrzebę wykrzyczenia całemu światu naszego niezadowolenia – z powodu wojen, zanieczyszczenia środowiska, złych warunków ekonomicznych, czy socjalnych. Ludzie wychodzą na ulice zarówno w sensie fizycznym, jak i w przenośni – coraz bardziej radykalizując swój przekaz w internecie. Chcemy być widzialni i słyszalni, działając mocno wizualnie i głośno. Ale, czy to jedyne wyjście? Czy da się zrobić milczącą demonstrację? Czy możemy przedstawić nasze postulaty w sposób bardziej czytelny, sięgając do doświadczeń dizajnu?

Warsztaty z estetyki oporu dla rodziców i dzieci są próbą namysłu nad tym, co i w jaki sposób chcielibyśmy przekazać innym. Zastanowimy się nad tym, jakiej czcionki użyć na transparencie, ale też w jaki sposób sformułować nasze postulaty – czy powinny być one zbiorem haseł, czy może ciągłym tekstem. Jak, z poszanowaniem prawa do ciszy, nie zaśmiecając wizualnie wspólnej przestrzeni, przedstawić je i być widocznym? O czym chcielibyśmy powiedzieć innym
i jak to zrobić?

Są to warsztaty z pogranicza sztuk wizualnych i dźwięku. Wspólna zabawa włączająca elementy performatywne.

Czas trwania: 1,5-3h

 

Ludomir Franczak (1974). Artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie. Współpracuje
z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek) i teatrami (Kana/Szczecin, Szwalnia/Łódź). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnym Marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu Kulturysta roku 2013 przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat programu Placówka Instytutu Teatralnego w Warszawie (2015/16).
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych.

 

Walden / spektakl (godz. 19), wstęp bezpłatny

Spektakl dla dzieci i widzów dorosłych

Tytułowy WALDEN jest stawem w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez następne ponad dwa lata. W spektaklu staje się on symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia.

Walden to tak naprawdę opowieść o konieczności decydowania samemu za siebie i świadomym życiu wobec natury, państwa, czy cywilizacji, zwracająca uwagę na uważne słuchanie świata.

Spektakl oparty na powieści Henryego Thoreau, przywołujący również jego traktat O obywatelskim nieposłuszeństwie, przeprowadzony jest w konwencji XIX-to wiecznego teatru pudełkowego, prezentowanego często w prywatnych domach, rozbudowanego o żywy, performatywny plan. Jednocześnie operuje nowoczesnymi środkami z pogranicza sztuk wizualnych, sztuki dźwiękowej i teatru. Całość pozostaje statyczna, jak na, popularnych
w XIX wieku, panoramach, stając się swego rodzaju ilustracją dla akcji rozgrywającej się
w warstwie dźwiękowej częściowo nagranej i odtwarzanej, częściowo tworzonej na żywo. 

Scenariusz i realizacja – Ludomir Franczak

Głos – Emil Franczak

Produkcja nagrań – Marcin Dymiter

Projekt powstał w ramach rezydencji w Domu Słów w Lublinie

 

 

 

 

 

 


Przypominamy o ogólnych zasadach (obowiązują podczas regularnych zajęć Muzykodromu, w trakcie roku szkolnego)

Opłata za udział w zajęciach: 5 zł / uczestnik. Opłaty należy dokonać w Punkcie Kontaktowym (parter budynku, naprzeciwko portierni)

Na zapisy czekamy do środy w tygodniu poprzedzającym zajęcia.

O możliwości wzięcia udziału dziecka w zajęciach Muzykodromu poinformujemy drogą mailową (w czwartek przed dniem zajęć).

Ilość miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność zapisów!

Prosimy pamiętać o obowiązującym obuwiu zmiennym.