TROPEM KROMANIOŃSKIEGO CZEREPU
ptako-człowiek - malunek Pawła Graji

TROPEM KROMANIOŃSKIEGO CZEREPU

233. śląsko-zagłębiowskie szwendanie okoliczne

Kiedy: 3 czerwca 2023, trasa całodzienna;

Trasa: Twardowice - Rogoźnik - Sączów

Dojazd z Katowic: godz. 9.14, A40 z przystanku ZTM Katowice Sokolska. Przesiadka w Będzinie: godz. 10.12, A97 z przystanku ZTM Będzin 11 listopada

Zbiórka: godz. 11.00, przystanek ZTM Twardowice Remiza

Trasa w dużej mierze brodząca. Zaczynamy w Twardowicach przy remizie, następnie kierujemy się w rejon dawnej piaskowni, nad potok Jawornik. Będzie on clue tego spotkania. Przecina zalesione obecnie tereny dawnego wyrobiska na wiele sposobów. W związku z tym uczestników prosi się o wzięcie pod uwagę, iż często wpław przekraczać jego czysty, acz zimny nurt będziemy, czasami nawet z nurtem i w nurcie poruszając się. Zatem pomyślcie o stosownych galotkach i ciżemkach, tudzież ich braku... Jawornik doprowadzi nas na tereny Pojezierza Rogozińskiego. Nad jednym z akwenów poszukamy miejsca, gdzie w latach 50 ubiegłego wieku znaleziono obgryzioną kromaniońską czaszkę. Następnie skierujemy się na północ, by dotrzeć pod sączowski kościół jakubowy.

Kierownictwo zamieszania i manipulacja chaosem: Paweł Graja

Dostępność: działanie w plenerze, po nierównym, miejscami wodnistym terenie, wpław. Poza głównymi drogami, poza szlakiem.

Udział bezpłatny. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu i ubezpieczenia. Uczestnicy szwendania biorą w nim udział na własną odpowiedzialność i proszeni są o zachowanie stosownych środków bezpieczeństwa

Ważne! Potraktujmy ten i inne spacery cyklu jako okazję do oderwania się od smartfonów, które mocno zawężają naszą percepcję rzeczywistości i umiejętność orientacji w terenie. Zakazać nie możemy, ale prosimy o rozważne korzystanie z nawigacji GPS tudzież innych aplikacji mobilnych.

 

Powrót