Patrick Doyle z Nagrodą Kilara
Patrick Doyle z bukietem róż w sali nospr

Patrick Doyle z Nagrodą Kilara

za całokształt twórczości

Jeden z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów świata przyjechał na Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, by świętować 70. urodziny. Podczas uroczystego koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Patrick Doyle odebrał Nagrodę Kilara za całokształt twórczości. Statuetkę wręczyli prezydenci Krakowa i Katowic.

Pochodzący ze Szkocji Patrick Doyle jest artystą znanym z wszechstronności. Współpracował z tak cenionymi reżyserami jak Robert Altman, Kenneth Branagh, Alfonso Cuarón, Brian De Palma czy Ang Lee. Szeroka publiczność zna jego muzykę z popularnych komedii (Dziennik Bridget Jones), thrillerów (Donnie Brasco), filmów fantastycznych (Harry Potter i Czara Ognia), a także adaptacji brytyjskiej klasyki (Hamlet, Rozważna i romantyczna). Wszystkie te tytuły zabrzmiały w Katowicach w znakomitym wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wydarzenie zorganizowano dzięki współpracy dwóch miast – Krakowa i Katowic – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Nagroda Kilara jest wręczana najbardziej oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej za całokształt twórczości.

„Z uwagi na rangę wyróżnienia to jedno z najważniejszych potwierdzeń związków Katowic i Krakowa, kreatywnych miast UNESCO. Jestem przekonany, że nasza współpraca nadal będzie się rozwijać” – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Do genezy nagrody odniósł się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski: „Wojciech Kilar łączył obydwa nasze miasta – w Krakowie studiował, chwilę mieszkał, często wracał, ale wybrał stolicę Górnego Śląska. Nagroda jego imienia pozwala nam nie tylko honorować wybitnych kompozytorów i promować ich nietuzinkowy styl, ale też umacniać partnerstwo Krakowa i Katowic na rzecz rozwoju muzyki”.

„Trudno sobie wyobrazić twórcę bardziej płodnego i różnorodnego niż Patrick Doyle” – podkreślał Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a zarazem pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.

„Kompozytor równie wspaniale ilustruje intymne światy adaptacji szekspirowskich oraz psychologiczne rozterki bohaterów komedii. Potrafi stworzyć nastrój mrocznych thrillerów i kina historycznego, ale z równym kunsztem ilustruje najbardziej magiczne dzieła hollywoodzkiego kina. W każdej z tych produkcji Doyle tworzy niepowtarzalny styl, w którym da się wyśledzić ogromną erudycję muzyczną. Jego utwory to arcydzieła instrumentacji i orkiestracji, wynikające z doskonałego rozumienia roli muzyki w filmie” – dodał Piaskowski.

Patrick Doyle był dwukrotnie nominowany do Oscara, Złotego Globu i Cezara. Za całokształt twórczości otrzymał nagrody BAFTA Scotland i The World Soundtrack Award. Podczas niedawnej ceremonii koronacji brytyjskiego króla Karola III zabrzmiał marsz napisany przez Doyle’a specjalnie na tę okazję.

Do tej pory Nagrodę Kilara otrzymały tak wybitne postaci muzyki filmowej jak Elliot Goldenthal, Alexandre Desplat, Howard Shore, Philip Glass czy John Powell. Do rady nagrody należą: Ewa Bogusz-Moore (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), Agata Grabowiecka (Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia), Ewa Miszczak (RMF Classic), Paweł Pawlik (RMF Classic), Barbara Schabowska (Instytut Adama Mickiewicza), Piotr Zaczkowski (Katowice Miasto Ogrodów).

Przewodniczący: Robert Piaskowski (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie).

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.

Współorganizatorzy FMF: Kraków5020 i ICE Kraków.

Współorganizatorem koncertu The Music of Patrick Doyle są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partner strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.

Partnerzy FMF: Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Good Taste Production – organizator koncertu Hans Zimmer Live.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem koncertu Kaczmarek2Cinema i nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku.

Fot. Robert Słuszniak

Powrót