Kolektywne „chlapanie” Future Artsit
fragment pracy dzieci

Kolektywne „chlapanie” Future Artsit

Zadanie twórcze 9/2023

Pobierz kartę zadania twórczego 9/2023 [pdf, 763 kb, plik otworzy się w nowym oknie]

To zadanie zaprasza do wesołej zabawy z farbami. Będziemy tworzyli podobnie jak Jackson Pollock, który wykreował własny styl tworzenia z charakterystycznym kapaniem farbą na płótno i rozpryskiwaniem jej. Krytycy nazwali taki rodzaj praktyki malarskiej „malarstwem gestu”. To bardzo spontaniczna technika. Artysta pracował nie tylko pędzlami, lecz również na przykład dziurawił puszki z farbą i „malował” poprzez rozchlapywanie różnych kolorów na dużych płachtach malarskich. Jackson Pollock był najsłynniejszym przedstawicielem grupy artystów tworzących w Nowym Yorku w latach 40. i 50. XX wieku. Dziś ich twórczość określa się mianem „szkoły nowojorskiej”. Zaliczamy do nie tylko artystów sztuk wizualnych, ale również poetów i muzyków.

Instrukcja:

Potrzebne będą arkusze grubego papieru (np. brystol) wielkiego formatu.

Zanim zaczniecie tworzyć, ubierzcie się w taki sposób, by nie przejmować się ubraniem. Każdy członek grupy niech wybierze dowolny kolor farby z domieszką wody przygotowanej w małym słoiczku. Najpierw spontanicznie rozlewajcie farbę na biały brystol wielkiego formatu. Następnie usiądźcie dokoła waszego dzieła i malujcie dowolne plamy z rozlanej już farby, w taki sposób tak by wasze plamy nie połączyły się, bo wówczas na kartce powstanie wielka brunatna plama.

Kierujcie się swoją intuicją i potraktujcie to zadanie z radością. Jeżeli złapiecie resztki lata, to takie prace idealnie tworzy się w plenerze.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zobaczcie wspólnie film Fundacji Sentio i Tchorek-Bentall Studio: „Dlaczego Jackson Pollock nie nazywał swoich dzieł?” (10 odcinek cyklu „Historia sztuki w 10 obrazach”. Film dostępny jest bezpłatnie pod adresem: https://bit.ly/sentiopollock [link otworzy się w nowym oknie]

Zrób foto lub video reportaż podczas pracy grupy. Nie przejmuj się – nie musi być profesjonalny.

Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[atmiasto-ogrodow.eu


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

W materiale wykorzystano zdjęcie pracy uczestników warsztatów „Lata w Mieście” z Ireną Imańską. Fot. Anastazja HadynaDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Powrót