GRAŻYNA PSTROKOŃSKA-NAWRATIL
GRAŻYNA PSTROKOŃSKA-NAWRATIL

GRAŻYNA PSTROKOŃSKA-NAWRATIL

ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE 2023

Kiedy: 22 września 2023, godz. 18.00

Gdzie: Studio Koncertowe Radia Katowice

Kiedy: 30 września 2023, godz. 18.00

Gdzie: Pałac w Rybnej – Tarnowskie Góry

Wstęp wolny na oba wydarzenia

Po raz kolejny Dział Edukacji Muzycznej Miasta Ogrodów realizuje projekt dotowany z ministerialnego programu „Zamówienia kompozytorskie”. W 2021 r. prawykonano „Microconcerto VI: Quintett Es” na kwintet instrumentów dętych Jarosława Mamczarskiego, natomiast w bieżącym roku melomani będą mieli okazję zapoznać się z najnowszą kompozycją Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

„AvalancheSonata” na dwa flety i fortepian wyzyskuje szczególną predylekcję kompozytorki do kształtowania barw dźwiękowych i skojarzeń pozamuzycznych: tytuł oznacza lawinę, a utwór nawiązuje do twórczości Mieczysława Karłowicza, który jako zapalony taternik przedwcześnie zginął właśnie zasypany lawiną pod Małym Kościelcem.

Dzieło zaprezentują muzycy o światowej renomie: małżeństwo flecistów – Agata Kielar-Długosz
i Łukasz Długosz – oraz pianista Andrzej Jungiewicz. Poza prawykonanym utworem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w programie koncertu 22.09 znajdą się zarówno utwory oryginalnie przeznaczone na dwa flety i fortepian, jak i aranżacje na ten skład. 

Powtórzenie prawykonania 30.09 będzie miało miejsce w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W tym koncercie trio państwa Długoszów i A. Jungiewicza wykona dwa utwory, pozostałą część wypełnią współwykonawcy.

Zapraszamy wszystkich spragnionych kontaktu z najnowszą muzyką polską!

Więcej [link otworzy się w tym samym oknie]

 

mkidn, nimit


 

 

 

 

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Partnerzy: Radio Katowice, 18. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Patronat medialny: POLMIC, COMTV, ArtPost, mojekatowice, silesiakultura

 

 

Fot. Marta Filipczyk

Powrót