Fraś / Strzelczyk / Vinci
nova scena klasyczna

Fraś / Strzelczyk / Vinci

Nova Scena Klasyczna #4

Kiedy: 26 września 2023, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna

Wstęp wolny

Nova Scena Klasyczna po wakacyjnej przerwie otwiera się na nowo!

 

Zapraszam Państwa 26 września 2023 r. o godz. 18.00 do Strefy Centralnej, w której gościć będę Bartłomieja Frasia, Szymona Strzelczyka oraz Juliannę Vinci, entuzjastów sztuki muzycznej dawnych wieków. Ostatnie lata przyniosły młodym muzykom sukcesy koncertowe oraz wzbogaciły o umiejętności w zakresie wykonawstwa historycznego. Grają z pasją, pozostając wiernymi ekspresji zgodnej z ówczesnymi kanonami. Koncentrują się na pięknym brzmieniu, podejmują starania o jak najwierniejsze przybliżenie dawnej muzyki dzięki instrumentom z epoki, m.in. włoskim skrzypcom z II połowy XVIII wieku i barokowej wiolonczeli niemieckiego mistrza z tego okresu. Podejmują nowe wyzwania koncertowe, ufając, że muzyka jest znakomitą przestrzenią do spotkania i niewerbalnej rozmowy z drugim człowiekiem. Zapowiada się naprawdę ciekawy wieczór... – Alicja Przytuła

 

Bartłomiej Fraś – skrzypce barokowe
Julianna Vinci – wiolonczela barokowa

W duecie koncertują od 2018 roku. Podkreślają, że połączyło ich zamiłowanie do pięknego brzmienia i głęboka potrzeba zrozumienia muzyki. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Bartłomiej Fraś ukończył klasę skrzypiec u Szymona Krzeszowca, obecnie kontynuuje studia w klasie skrzypiec historycznych Martyny Pastuszki. Julianna Vinci studiowała w klasie wiolonczeli Natalii Kurzac-Kotuli. W duecie wystąpili w 26. Międzynarodowym Festiwalu Nova Muzyka i Architektura w Toruniu, Kleist Museum we Frankfurcie nad Odrą, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, wykonali program od baroku po muzykę XX wieku, od Telemanna po Ravela. Oboje są stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szymon Strzelczyk – skrzypce barokowe

Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec Roberta Kabary. Obecnie studiuje w klasie skrzypiec barokowych Martyny Pastuszki. Współtworzy kwartet, trio fortepianowe oraz zespół muzyki dawnej AMOS Ensemble – formacje muzyczne, z którymi zdobył nagrody w konkursach muzycznych, wystąpił w takich festiwalach jak „Chopin i jego Europa”, „Kwartet Śląski i jego goście”, „Young Arts Festival”, Festiwalach Bachowskich w Świdnicy oraz Gliwicach. Jako solista zagrał m.in. z Filharmonią Opolską oraz Filharmonią Zabrzańską. Współpracuje z czołowymi polskimi zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej, m.in. {oh!} Orkiestrą Historyczną, Capellą Cracoviensis, Wrocławską Orkiestrą Barokową.

Program koncertu:

A. Vivaldi – Sonata triowa e-moll RV 67
I. Pleyel – Duet D-dur B.514
J.S. Bach – Sonata G-dur na skrzypce i basso continuo BWV 1021
G.P. Telemann – Sonata triowa G-dur TWV 42

Powrót