XIII Podziel się dzielnicą
dekoracja

XIII Podziel się dzielnicą

Spacer z mieszkańcami Załęża

Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy?

Interesuje Cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum?

Jeśli tak, weź udział w spacerze, w którym równie ważny, co zaplanowana trasa będzie Twój udział!

Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą!

To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie.  

Czekamy zarówno na obecnych, jak i dawnych mieszkańców poszczególnych dzielnic, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.

Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00), mailowo: rezerwacje[AT]miasto-ogrodow.eu lub za pomocą formularza dostępnego TUTAJ.

Dzielnica Załęże

Kiedy: 21 października 2023, godz. 11.00

Przewodnik: Piotr Fuglewicz

Miejsce zbiórki: ul. Gliwicka 32 / Cmentarz parafii pw. Przemienienia Pańskiego

Miejsce zakończenia spaceru: ul. Jana Kupca 14

Załęże jest jedną z najstarszych osad, jakie obecnie wchodzą w skład Katowic. 

Początki wsi sięgały prawdopodobnie XIII w., a pierwsze pisemne wzmianki o niej pochodzą z roku 1360. Od kiedy pod koniec XVIII w. na terenie Załęża odkryto płytko zalęgające pokłady węgla kamiennego, rozpoczął się tu rozwój przemysłu. W roku 1823 na terenie pomiędzy Dębem a Załężem powstała założona przez szkockiego inżyniera Johna Baildona i nosząca jego imię Huta Baildon. Przez wiele lat był to jeden z najnowocześniejszych zakładów europejskich. W 1840 roku pomiędzy Dębem, Załężem i Hajdukami powstała kopalnia „Cleophas”. Przez ponad półtorej wieku Załęże było dzielnicą górników i hutników.

W trakcie naszego spaceru zobaczymy pozostałości tego okresu, poznamy historię dzielnicy, jej współczesność i napotkamy wiele murali, które bogato występują na trasie.


 

ktw gzm 2029

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cykl spacerów jest częścią działań w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
 

Powrót