Wiosna
Wiosna

Wiosna

Wystawa prac Oliwii Dudek w Galerii Pojedynczej

OLIWIA DUDEK: Wiosna


gość specjalny wernisażu – Ryszard Kulik, doktor nauk humanistycznych, psycholog; wykład: „Ziemia moim ciałem”

 

Wernisaż: 24 maja, godz. 17.30

Praca prezentowana do 19 czerwca 2018 r.

Ekologia, botanika, ochrona przyrody to tematy, które dla Oliwi Dudek są najważniejsze i do których odwołuje się w swojej twórczości. Stara się przedstawiać najistotniejsze problemy dotyczące środowiska naturalnego w Polsce. Porusza najgłośniejsze tematy oraz nagłaśnia te, o których nikt nie mówi. Jej głównym medium jest ciało, ale od niedawna wykorzystuje  również rośliny, zarówno żywe, jak i te ususzone. Obserwuje je, zbiera, suszy i wykorzystuje w swojej twórczości. Są dla niej ogromną inspiracją. Poza performancem i instalacjami zajmuje się ilustracją i rysunkiem. Portretuje najbliższe jej osoby, przyrodę. Szkice to jej notatki.

 

OLIWIA DUDEK – absolwentka Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale Grafiki Warsztatowej.

 

Wystawy zbiorowe:

• 2017 - 10 lat Ronda Sztuki: Czas przyszły niedokonany / Weryfikacja oddechu, Rondo sztuki, Katowice

• 2012 - Art Tranzyt, Galeria Sektor I, Jaworzno

warsztaty i plenery

Warsztaty performance z Jaap Blonk, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Weryfikacja oddechu - warsztaty eksperymentalne z Anną Kopaczewską i Pawłem Szeiblem, Rondo Sztuki

 

• Plener malarski w Zakopanem, 2014

• Plener malarski w Kazimierzu Dolnym, 2013

• Plener malarski w Szklarskiej Porębie, 2012


 

Spotkanie z Ryszardem Kulikiem „Ziemia moim ciałem”

 

Kim jestem, czym jestem? Te najważniejsze egzystencjalne pytania nabierają szczególnego znaczenia w obecnych czasach, w których doświadczamy degradacji planety wypływającej z zerwanych więzi z przyrodą. Potrzebą chwili jest ponowne określenie własnego miejsca
w biosferze, nawiązanie głębokiej relacji z sobą, innymi oraz środowiskiem naturalnym. Odkrywanie siebie, własnej natury, jest jednocześnie przekraczaniem oddzielenia i budowaniem pełni własnego człowieczeństwa. W tym procesie bardzo ważną rolę odgrywa przyroda, która jest naszym największym nauczycielem.

 

Ryszard Kulik, doktor psychologii, trener, aktywista ekologiczny. Publicysta związany
z miesięcznikiem „Dzikie Życie”. Jest autorem książek dotyczących relacji człowiek – natura, w których łączy perspektywę psychologiczną, duchowa i ekologiczną, m.in. „Odkrywanie natury”, „Stąpając mocno po Ziemi”, czy „Człowiek wobec natury”. Laureat nagród „Zielony Czek” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz „Dobromir roku 2013” Ekologicznego Kongresu Gospodarczego. Zapalony rowerzysta i włóczykij; miłośnik dzikości i prostego życia poza głównym nurtem cywilizacji. Najwięcej o sobie i świecie nauczył się przebywając samotnie w dzikich miejscach oraz śpiąc w lesie, pod gołym niebem.

Powrót