Dojrzewam
Dojrzewam

Dojrzewam

Wystawa w Galerii Pojedynczej

Aleksandra Kosakowska: Dojrzewam 

 

Kiedy: 10 stycznia - 5 lutego 2019, na wernisaż zapraszamy 10 stycznia o godz. 17.30
Gdzie: Galeria Pojedyncza, Katowice Miasto Ogrodów 

Podczas wernisażu swój wykład wygłosi dr Piotr Gorliński-Kucik

Powstające w ostatnich dwóch latach obrazy Aleksandry Kosakowskiej charakteryzują się niezwykle powściągliwą kolorystycznie estetyką, która często zmierza do osiągnięcia monochromatycznej palety barwnej. Prezentowana przez artystkę formalna oszczędność i brak epatowania gestem czy ekspresją są – jak się wydaje – wypadkową jej refleksyjnego temperamentu i kontemplatywnego nastawienia. Ta skłonność do ascetyzmu pozwala widzowi skoncentrować się w pierwszej kolejności na formie – zwłaszcza na jej strukturze, konsystencji i temperaturze, a dopiero potem na samym temacie, który przez to zyskuje na intensywności. Aleksandra Kosakowska sięga do wspomnień, by zanurzyć się w trybach pamięci – tej intencjonalnej jak i tej wypartej. Przywołane z przeszłości zdarzenia, przedmioty oraz postaci zostają w jej obrazach na nowo odzyskane. I chociaż ich status i realny byt nie są pewne, tworzą niezwykle sugestywny świat, który – podobnie jak obrazy dzieciństwa – stają się nieodłączną częścią naszego dojrzałego życia. W komentarzu do swojej twórczości artystka podkreśla: „Interesują mnie pozornie nieistotne przedmioty, sytuacje i gesty, na które z jakiegoś powodu zwracamy uwagę, ale nie traktujemy ich poważnie. Obserwuję, dotykam i zapamiętuję, by później przywołać ich zapach, dźwięk lub kształt. Odtwarzam ich atmosferę i zastanawiam się, jak na mnie wpłynęły. Łączę je ze wspomnieniami z przeszłości, ze snami i zdarzeniami, których realności nie mogę być pewna”.


Aleksandra Kosakowska - ur. w 1995 roku. Studentka piątego roku malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Tobisa i dr hab. Dominiki Kowyni w ASP w Katowicach. Uczestniczka wystaw krajowych (Warszawa, Wrocław, Płock, Katowice, Bytom, Kraków, Poznań, Częstochowa, Rzeszów, Tarnów, Dąbrowa Górnicza) i międzynarodowych (Chorwacja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Serbia, Meksyk, USA, Japonia, Kolumbia). Wybór wystaw: Ulica Themersonów 2018, Międzynarodowe Biennale Grafiki Cacak Serbia 2018 ,Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci, 8. Biennale Grafiki Split, Chorwacja, 1. Międzynarodowe Triennale Grafiki Cieszyn, 9. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa. Finalistka konkursów: Książka Dobrze Zaprojektowana - zacznijmy od dzieci, 1. Studencka Grafika Roku, 3x3 International Illustration Show no. 15 Zajmuje się ilustracją dziecięcą oraz malarstwem.Spotkanie z Piotrem Gorlińskim-Kucik
Wykład /„Dojrzewanie. Biografia i literatura”


1. Dojrzewanie, czyli co?
2. Pewien ciekawy życiorys...
3. ...i jak zaważył na twórczości
4. Dojrzewanie: proces czy moment
5. Próba interpretacji


Piotr Gorliński-Kucik – rocznik '87, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego
w Bytomiu i katowickiej Polonistyki, ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego. Adiunkt w Zakładzie Krytyki i Literatury Ponowoczesnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się polską powieścią XX i XXI wieku, edytorstwem oraz kulturą popularną. Niezawodowo słucha muzyki (najczęściej ekstremalnej)
i niezobowiązująco zajmuje się krytyką muzyczną. Urodzony i zamieszkały w Bytomiu.

Powrót