AMOR VACUI
AMOR VACUI

AMOR VACUI

Wystawa prac Pawła Mendrka

Uwaga! W związku z ogłoszeniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniach 15-16 lutego 2019 r. żałoby narodowej po śmierci byłego premiera - Jana Olszewskiego, informujemy, że wernisaż wystawy Amor Vacui odbywający się w Galerii Pustej 15 lutego o godz. 18 nie zostaje odwołany ze względu na charakter wydarzenia.

 

Kiedy: 16 lutego - 17 marca 2019, na wernisaż zapraszamy 15 lutego o godz. 18
Gdzie: Galeria Pusta (III piętro)

 

W obliczu przesycenia łatwo się zatracić. Wystawa Amor Vacui w symboliczny sposób odnosi się do obecnej w naturze człowieka potrzeby dekoracji. Geometria pozwoliła na oswojenie świata i na zapisanie sekwencji stanów, zlepionych z wizji kolejnych pokoleń, dźwigając jego historię. Żeby zrozumieć tożsamość miejsca trzeba przyjrzeć się historii, detalom zdarzeń, ich pomnikom. Podręczne, improwizowane rozwiązania lub starannie zaplanowane szczegóły, narastają jedne na drugich współistniejąc w geometrycznym lesie - starannie wypracowany szczegół, dekoracja, to to co po nas zostanie. Jednak ta epizodyczność odsłania prawdę, dostarcza nam wiedzy o tym, czego nie można zobaczyć na schematach – ukazuje jak żyjemy, jak myślimy, jak działamy  – co budzi  w nas śmiech, a co niechęć. Wystawa jest częścią projektu Mobile Art Lab zrealizowanego w ramach potencjału badawczego ASP Katowice.

Paweł Mendrek - artysta sztuk wizualnych, twórca rysunków i obrazów z elementami kolażu, autor fotografii oraz filmów. Badacz mechanizmów dekonstrukcji, dlatego w swoich realizacjach systematycznie abstrahuje rzeczywistość. Jego prace były nagradzane i wielokrotnie pokazywane na wystawach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wraz z Małgorzatą Szandałą i Ewą Zasadą współtworzy Travel Agency Art Collective, realizując nomadyczne wystawy i działania. Współpracuje z Galerią Loft Acht z Wiednia, gdzie aktualnie mieszka.

 

 

Katarzyna Łata

Kurator galerii

Powrót