Kasandra Pawła Kulczyńskiego
Kasandra Pawła Kulczyńskiego

Kasandra Pawła Kulczyńskiego

2. odsłona Katowice Street Art Urban Sound 2019

Dźwiękowa interwencja w tkankę miejską ma być przypomnieniem, złowieszczym kurantem i apokaliptycznym dżinglem mającym za zadanie odmierzać czas na podobieństwo publicznego zegara, sygnalizując mijające kwadranse i godziny z których każda odbiera nam szansę powstrzymania szóstego wielkiego wymierania gatunków, będącego efektem bezmyślnej i rabunkowej cywilizacji ludzkiej.

Egzotyczna, geometryczna forma Kasandry w postaci próbnika/lądownika/stacji ma ustanawiać zewnętrzny/obcy charakter obiektu wobec "badanego" miejsca, przywoływać punkt obiektywnego obserwatora, nawołującego do opamiętania i refleksji z "pozaplanetarnej" pozycji analitycznej. Oto ludzkość z zapamiętaniem tratuje swoją jedyną siedzibę, w wykładniczym tempie podkopując fundamenty istnienia swojego gatunku w imię krótkowzrocznych i rzekomych korzyści, napędzana korporacyjną chciwością, populizmem i zwykłą głupotą.

Górny Śląsk, jako jedna z kolebek rewolucji przemysłowe. Jest miejscem symbolicznym dla walki o czystą Ziemię i niesie olbrzymi potencjał mitotwórczy dla przemian społecznych, politycznych i strukturalnych mogących powstrzymać niemal pewną już katastrofę klimatyczną, która prawdopodobnie zburzy społeczny porządek na skutek braku wody, pożywienia i wielkich migracji. 

 

12 czerwca, w samo południe na placu przed głównym wejściem do Biblioteki Śląskiej (Plac Rady Europy 1) nastąpi uruchomienie instalacji. Zapraszamy na spotkanie i rozmowy z autorem projektu. W tym miejscu Kasandra prezentowana będzie do 25 lipca.

 

Paweł Kulczyński - artysta dźwiękowy, twórca instalacji, muzyk i producent eksperymentalnej muzyki elektronicznej, tworzy też pod nazwami Wilhelm Bras oraz Lautbild. Występował na trzech kontynentach w ramach festiwali o znaczeniu globalnym, wspiera też drobne inicjatywy oddolne. Mieszka i pracuje w Warszawie. Strona domowa>>

Powrót