Anamneza - przebłyski
Anamneza - przebłyski

Anamneza - przebłyski

Przestrzenie Sztuki Taniec - Katowice

Prezentacje work in progress

Kiedy: 1 i 2 października, godz. 18.30 
Gdzie: Sala koncertowa Miasta Ogrodów
wstęp wolny

choreografia: Jacek Łumiński

obsada: Karolina Januszek, Angelika Karal, Bartłomiej Mieszczak, Dariusz Nowak, Sebastian Wiertelak, Monika Witkowska, Łukasz Zgórka 

muzyka: Philip Glass (aranżacja na wiolonczele Maya Beiser), Harry Gregson-Williams, Paweł Szymański

oświetlenie: Radosław Lis


Prezentacje work in progress spektaklu „Anamneza – przebłyski”. (praca nad spektaklem będzie w najbliższym czasie kontynuowana). W spektaklu pamięć traktowana jest jako zjawisko kulturowe, a ciało jako swoistego rodzaju zasobnik przechowujący informacje kulturowo/historyczne. Współczesne badania przekonują, że obrazy przeszłości i zapamiętana wiedza o przeszłości są przekazywane i utrzymywane w widowiskach tanecznych, teatralnych i w rytuałach, a pamięć performatywna jest cielesna. Ta cielesna pamięć jest istotnym aspektem pamięci społecznej. W kulturach eurocentrycznych ten aspekt był poważnie zaniedbywany. Spektakl „Anamneza - przebłyski” jest próbą odwołania się do pamięci cielesnej – performatywnej. 

 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

Powrót