Radek Sirko „Pozaaudialne peryferia dźwięku”
BDK: Radek Sirko „Pozaaudialne peryferia dźwięku” EPIFON – wykład i prezentacja instalacji.

Wstęp wolny

Radek Sirko „Pozaaudialne peryferia dźwięku”

wykład i prezentacja instalacji

Kiedy: 18 maja, godz. 19.15

Gdzie: Kino R50, ASP Katowice (ul. Raciborska 50)

Wstęp wolny

Biuro Dźwięku Katowice zaprasza na cykl wykładów z dr Radkiem Sirko, który będzie oscylował wokół pracy doktorskiej „Pozaaudialne manifestacje i epifenomeny dźwięku. Intermedialność i multisensoryczność sygnałów audio”.

W trakcie spotkań, Radek opowie o swojej twórczości, poszukiwaniach i obszarach badawczych, na które składają się między innymi eksperymenty na styku muzyki i sztuk wizualno-przestrzennych, dźwiękowy konceptualizm, akustyczna mediologia, sound art oraz technologie audialne. Celem wykładów jest odejście od prymatu ucha, jako domyślnego medium w interpretacji dźwiękowych fenomenów.

Podczas pierwszego spotkania zastanowimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, przybliżymy sobie jego naturę i prześledzimy pierwsze kroki muzyki Zachodniego Kręgu Kulturowego przez pryzmat jej funkcjonalności. Postaramy się również zrekonstruować doświadczenie audialne w perspektywie klasycznych modeli z obszaru badań komunikologicznych.

W trakcie spotkania zostanie również zaprezentowana instalacja EPIFON, która wykorzystuje sygnały ultradźwiękowe do stworzenia zamkniętego obiegu krążącej cieczy.

Radek Sirko – artysta dźwiękowy, producent i realizator, kulturoznawca, wykładowca akademicki. Od 2011 roku regularnie wydaje albumy z eksperymentalną muzyką elektroniczną, głównie pod pseudonimem Duy Gebord. Jego utwory można znaleźć na wielu krajowych i zagranicznych kompilacjach; występował na żywo m.in. na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Unsound czy Cocart oraz na licznych wydarzeniach cyklicznych, takich jak Brutaż czy Fala Dźwięku. Od 2015 współprowadzi label Audile Snow, w którym wydaje młodą polską elektronikę na kartach microSD. Autor filmu Pogłos/Reverberation (2015), członek kolektywu muzyczno-aktywistycznego DESTITUTE, wielokrotnie współpracował z magazynem Glissando, kolektywem Oramics i domem mody i sztuki BAZAR. Doktor intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, autor audycji muzycznej Run Out Of Music, archiwizuje śląską architekturę socmodernistyczną i sztukę w przestrzeni publicznej na profilach @katosmos i @tychy_budowlanych. Lubi stare polskie przygodówki.

Facebook wydarzenia dostępny TUTAJ.

 

Powrót