Ogólnopolskie DYKTANDO 2022

Ogólnopolskie DYKTANDO 2022

Zapisy od 29.08.2022

OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO, którego pomysłodawczynią była śp. Krystyna Bochenek, jest największą i najstarszą (pierwsze Dyktando odbyło się w 1987 roku) w kraju oraz poza jego granicami cykliczną imprezą upowszechniającą kulturę języka polskiego, ukazującą jego bogactwo i różnorodność.

Jest przedsięwzięciem, które podkreśla rolę języka ojczystego w kształtowaniu naszej narodowej tożsamości oraz stwarza uczestnikom imprezy możliwość zmierzenia się z własnymi umiejętnościami w zakresie znajomości ojczystego języka. 

Projekt wpisuje się w ogólnopolską politykę "kształcenia językowego", której celem nadrzędnym jest upowszechnianie poprawnej i etycznej polszczyzny. Ogólnopolskie Dyktando 2022 skierowane jest do osób powyżej 16 roku życia, do różnych grup zawodowych, środowiskowych, społecznych. W konkursie wziąć mogą udział wszyscy chętni (zgodnie z regulaminem, który wyklucza udział absolwentów polonistyki oraz pracowników naukowych z tego zakresu), dla których dbałość o kulturę języka polskiego i posługiwanie się poprawną polszczyzną jest ważne i stanowi istotny element tożsamości narodowej.

Organizatorami Dyktanda są Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Miasto Katowice wspólnie z Radą Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacją im. Krystyny Bochenek. 

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny „Dyktando 2022” odbędzie się 22 października br. o godz. 11.00 w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Obowiązują zapisy (od 29.08.2022) poprzez formularz internetowy, który będzie wkrótce dostępny na oficjalnej stronie wydarzenia - TUTAJ

REGULAMIN (wraz z klauzulą RODO) dostępne TUTAJ.

 

Powrót