Pierwsze ogłoszenia programowe
Zdjęcie z prób do spektaklu Imagine Krystiana Lupy.
Widać na nim grupę artystów na scenie stojących wokół mężczyzny przypominającego wyglądem Chrystusa, z raną po włóczni z boku lub Johna Lennona czy Ryśka Riedla (długie włosy, ciemne okulary, różowe spodnie z wzorem w plamy

Pierwsze ogłoszenia programowe

XXI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Między 21 a 27 listopada 2022 roku w Katowicach odbędzie się XXI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

W ramach festiwalu odbędą się trzy osobne konkursy: spektakli teatralnych, których reżyserzy będą walczyć o Laur Konrada, spektakli telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. W jego programie znajdą się także pokazy towarzyszące, panele dyskusyjne z gośćmi i dodatkowe wydarzenia. Festiwal zakończy się pokazem spektaklu mistrzowskiego.

W tym roku o najważniejszą nagrodę festiwalu, czyli o Laur Konrada walczyć będą następujący reżyserzy i reżyserka (kolejność alfabetyczna):

1. Wiktor Bagiński ze spektaklem „Serce” z TR Warszawa
  2. Damian Josef Neć ze spektaklem „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” z Teatru Żydowskiego w Warszawie
  3. Jakub Skrzywanek ze spektaklem „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu
  4. Jagoda Szelc ze spektaklem „Maszyna” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy
  5. Michał Telega ze spektaklem „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” z Teatru Barakah w Krakowie

Spektakle te miały premiery w polskich teatrach w sezonach artystycznych 2020/21 i 2021/22 r.

Na finał Interpretacji, w nurcie mistrzowskim, zaplanowano pokaz najnowszego spektaklu Krystiana Lupy „Imagine”. Jego premiera odbyła się 23 kwietnia 2022 r. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Jest koprodukcją Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi.

Warto dodać, że festiwal „wraca” do żywoplanowej formuły po pandemicznej przerwie — XX edycja Interpretacji w 2020 roku odbyła się wyłącznie online, dlatego cieszymy się, że wreszcie spotkamy się z Państwem na żywo.

Festiwal ma na celu promowanie dorobku reżyserów teatralnych, którzy debiutowali nie później niż dziesięć lat wstecz.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Ingmar Villqist, dyrektorem instytucjonalnym — Piotr Zaczkowski.

Organizatorem festiwalu jest Miasto Katowice i Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Więcej informacji już wkrótce.

Fot. IMAGINE Natalia Kabanow/materiały Teatru Powszechnego w Warszawie

https://www.gov.pl/web/kulturaDofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego