Archiwum Historii Mówionej
Infografika - budynek mieszczący się przy ul. Kościuszki, zdjęcie archiwalne. Szukamy seniorów i seniorek chętnych do podzielenia się wspomnieniami
Projekt Centra społecznościowe w Śródmieściu i Zawodziu

Archiwum Historii Mówionej

Masz wspomnienia związane z ul. Kościuszki? Podziel się nimi!

Medialab Katowice kontynuuje eksplorowanie historii południowego śródmieścia Katowic – po stworzeniu wystawy, monografii ulicy i spacerownika – rozpoczyna nowy projekt: Archiwum Mówione ulicy Kościuszki w Katowicach.

Do projektu zaprasza seniorki/seniorów (osoby powyżej 60. roku życia), które mają wspomnienia związane z ulicą Kościuszki w Katowicach i chciałyby o nich opowiedzieć.

Podczas spotkań moderowanych przez badaczkę, Hannę Kostrzewską, chcemy dowiedzieć się, z czym kojarzy im się ulica – zarówno sprzed laty, jak i dziś. Interesują nas wszystkie wspomnienia (nie tylko te związane z powszechnie znanymi obiektami przy ulicy, ale także rodzinne, sąsiedzkie, dotyczące codziennego życia mieszkańców.

Kiedy: 20, 21 października, godz. 17.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów

Prowadzenie: Hanna Kostrzewska

Zgłoszenia: tel. 530 635 461, mail: info@medialabkatowice.eu. Można też zarejestrować się poprzez formularz dostępny TUTAJ. Czekamy do 3.10.2022.

Jeśli znasz osobę, która spełnia warunki projektu, prosimy, przekaż jej informację o naborze.

Dla uczestniczek i uczestników projektu przewidziane są upominki.

Przykładowe tematy, które chcemy zgłębić, to:

- dziedzictwo i historia ulicy (Jakie aspekty dziedzictwa materialnego i niematerialnego są związane z miejscem? Co jest historycznie znaczące – np. zabytki, lokalne zwyczaje, tradycje)

- miejsca znaczące (Punkty na mapie o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców. Miejsca spotkań)

- ludzie i organizacje związane z ulicą

- aktywności mieszkańców (Co w przeszłości można było robić w okolicy? Jak dziś spędza się tam czas?)

- aktualne problemy i bolączki ulicy

Powrót