Zadanie twórcze 9/2022
fragment pracy uczestnika warsztatów w DPS w Orzeszu. Zdjęcie przedstawiające norweskie nabrzeże, na nim rysunki odręczne

Zadanie twórcze 9/2022

Future Artist - Pamiętniki Nomadów

Ekologiczna Skandynawia

Karta pracy twórczej do pobrania TUTAJ.

 

Powroty z wakacji bywają trudne. Wszyscy niby odpoczęli, powrócili do pracy i szkoły, a po cichu już myślą o kolejnym wyjeździe i zastanawiają się, gdzie tym razem na wakacje. Być może spoglądając na mapę, wybiorą rejony niezbyt odległe, za to niezwykle ekologiczne. Wystarczy przecież ruszyć na północ, przepłynąć Bałtyk, by znaleźć się w Skandynawii. Ten rejon północnej Europy obejmuje Danię, Norwegię, Szwecję, Finlandię oraz nieco trudniej dostępne rejony wyspowe: Islandię, Grenlandię, Wyspy Alandzkie i Wyspy Owcze. Opisując Skandynawię trudno nie wspomnieć o fiordach – wąskich zatokach otoczonych stromymi brzegami, które wciskają się w ląd nawet na głębokość kilkuset kilometrów. Tajemnicze i zadziwiające, dostojne i malownicze. To fiordy kojarzą się z tym rejonem najbardziej. Widok morza i skał musi być zachwycający. Drewniany dom nad fiordem to marzenie każdego podróżnika. Potem odkrywanie pojęcia hygge czyli poczucia szczęścia, które daje na przykład picie gorącej czekolady i wpatrywanie się w blask płonącej świecy w zimny dzień. Z tego słyną ludzie północy.

Zadanie dla Ciebie:

Spójrz na pejzaż skandynawski stworzony przez uczestnika warsztatów z DPS w Orzeszu. To technika mieszana. Możesz sięgnąć jednocześnie po farby, pastele i wycinki z gazet. Pamiętaj, że na Twoim obrazie powinno znaleźć się i morze i skały. To kontrast materii kamienia i wody. Pokaż to na dowolnym formacie kartki. Twoje dzieło przeniesie Cię w krainę czystego powietrza i morza o tysiącu odcieni!

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zanim rozpoczniecie pracę, zobaczcie projekt artystyczny – film stworzony przez duet Grim Berge/Sven-Erik Knoff, którzy w ciągu 100 dni przemierzyli aż 12 tys. kilometrów, uwieczniając najpiękniejsze zakątki Norwegii. Odzew internautów przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Dziś komentujący nazywają ten materiał „najlepszą reklamą, jaka zdarzyła się w tym kraju”. Materiał dostępny TUTAJ.

Zrób zdjęcie pracy uczestnika. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu.

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Pamiętniki Nomadów

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

W zadaniu wykorzystano pracę uczestnika warsztatów z Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu
 

 

Powrót