Motocyklowe Zakończenie Lata Katowice 2022
Zdjęcie Big-Cyca koncertowe. Skiba w różowej peruce.

Motocyklowe Zakończenie Lata Katowice 2022

Felieton Weroniki Górskiej

Do grona felietonistów Miasta Ogrodów dołączyła Weronika Górska – poetka, pisarka, krtyczka literacka i redaktorka. Chcecie wiedzieć jak było na Motocyklowym Zakończeniu Lata Katowice 2022? Zapraszamy do lektury.

 

 

Mimo przelotnego deszczu atmosfera na Motocyklowym Zakończeniu Lata w Katowickim Parku Leśnym 11 września była bardzo ciepła. Zagrały cztery rockowe grupy: EL.PANK.EL, TSA (MNK), Big Cyc oraz Luxtorpeda. Pod sceną bawiła się zarówno młodzież, jak i wieloletni fani artystów, pamiętający ich pierwsze nagrania sprzed kilku dekad. Wielu z nich przyszło z maluchami, na które w Strefie Dziecka czekali animatorzy z teatru Gry i Ludzie. Najliczniej reprezentowaną grupą okazali się oczywiście motocykliści. W przerwach między kolejnymi koncertami można było podziwiać stojące w rzędzie harleye, hondy i inne piękne, chromowane maszyny. Natomiast Strefa Gastro oferowała napoje i różnorodne przekąski: burgery, curry czy burito, również w wersji vege. 

 

Katowicki zespół EL.PANK.EL, jak na punkowców przystało, śpiewał między innymi o degradacji środowiska i brudnych machinacjach polityków. Zespół wykonał też utwór Majdan, poświęcony walczącej o wolność Ukrainie. 


TSA (Michalski Niekrasz Kapłon) zagrało zarówno nowe utwory, między innymi Jak jest?, jak też stary repertuar TSA, na czele z kultową balladą 51, zadedykowaną ze sceny zmarłym w wypadkach motocyklistom. Chociaż fanom zespołu mogło brakować charakterystycznego wokalu Marka Piekarczyka, to wykonanie Damiana Michalskiego również chwytało za serce.

 
Krzysztof Skiba, jak zwykle, rzucał ze sceny politycznymi żartami, lecz spośród nowych piosenek, komentujących aktualną sytuację, Big Cyc wykonał tylko Antoni wzywa do broni. Kapela skupiła się na repertuarze z debiutanckiej płyty Z partyjnym pozdrowieniem, a także zaśpiewała inne stare hity, jak Świat według Kiepskich, Dres czy Rudy się żeni. Zespół dwukrotnie bisował.  


Wieczór zakończył występ Luxtorpedy, podczas którego nie zabrakło zarówno takich przebojów, jak Autystyczny, Niezalogowany, Wilki dwa, jak też utworów z nowej płyty Omega. Robert Friedrich ujął publiczność, śpiewając Poszła Karolinka do Gogolina i opowiadając po śląsku o pierwszych latach życia spędzonych w Mysłowicach oraz przeprowadzce do Poznania (gdzie jako jedyny pierwszoklasista dostał tytę).


Motocyklowe Zakończenie Lata, mimo groźnych aparycji motocyklistów i ich maszyn oraz mocnych brzmień, było imprezą bardzo bezpieczną i kulturalną, gdzie w atmosferze rodzinnego pikniku mogły się bawić różne generacje, w czym nie przeszkodził im nawet deszcz.  

Weronika Górska
Mocne brzmienia, harleye i vege burito

Motocyklowe Zakończenie Lata, Katowicki Park Leśny, 11 września 2022 roku.
 

Weronika Górska 

Autorka tomiku wierszy Rozsznurowywanie (Bytomskie Centrum Kutury, 2012) oraz baśni O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii (Stapis, 2018), a także recenzji książek i filmów publikowanych m. in. w „Śląsku”, „SosnArcie”, „ArtPapierze”, „Migotaniach”. Opracowała wspomnienia Aleksandra Doby Na fali i pod prąd oraz Gerszona Majtelesa Od Wolbromia do Tel Awiwu (przy współpracy Ireny Benhamo). Redaktorka książek.

 

Fot. A. Ławrywianiec

Powrót