Siemianowicka Orkiestra Symfoniczna
grafika z jesiennymi liśćmi i napisem

Siemianowicka Orkiestra Symfoniczna

Koncert z okazji Święta Niepodległości

Kiedy: 11 listopada, godz. 18.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów - sala koncertowa
 

Wystąpią:

Siemianowicka Orkiestra Symfoniczna pod batutą maestro Bogusława Jana Bembena

Solistka: Marta Magdalena Lelek - skrzypce

 

Program Koncertu:

Stanisław Moniuszko — Mazur z opery „Halka”

Ludwig van Beethoven — Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Ludwig van Beethoven — I Symfonia C-dur op. 21

 

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki. 

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Miasta Ogrodów (pn. – pt., godz. 10.00 – 17.00), rezerwacje[at]miasto-ogrodow.eu, 32 609 03 32, 21.

 

Siemianowicka Orkiestra Symfoniczna jest pierwszą w Polsce obywatelską orkiestrą symfoniczną powstałą z inicjatywy mieszkańców Siemianowic Śląskich i dyrygenta Bogusława Jana Bembena. Maestro podczas rozmowy z prezydentem Siemianowic Śląskich Rafałem Piechem, wyraził chęć powołania do życia zupełnie spontanicznego, obywatelskiego projektu symfonicznego, do którego zaproszenie może otrzymać każdy muzyk, niezależnie od wieku i stażu scenicznego, który zna nuty, posiada swój własny instrument i bez względu na obecnie wykonywane życiowo zajęcie, jest gotów dołączyć i ćwiczyć razem z orkiestrą. Skład orkiestry tworzą osoby w wieku od 12 do 72 lat, co w przypadku orkiestr symfonicznych, stanowi ewenement na skalę światową. Próby odbywają się w Siemianowickim Centrum Kultury dwa razy w tygodniu. Koncert inauguracyjny orkiestry odbył się 11 grudnia 2021 r. w Kościele Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich, solistką była znakomita skrzypaczka Marta Magdalena Lelek. Plany koncertowe zespołu obejmują występy z najwybitniejszymi solistami m.in. Martą Magdaleną Lelek (08.10.2022, 11.112022 Koncert skrzypcowy D-dur L. van Beethovena), Mauricio Silvą (26.11.2022 III Koncert fortepianowy c-moll L. van Beethovena). Orkiestra zamierza wykonywać nie tylko muzykę klasyczną, również filmową a nawet bluesa.

Bogusław Jan Bemben
Wybitny polski dyrygent, nauczyciel akademicki, menadżer i filantrop. Uczeń Gabriela Chmury, Tomasza Bugaja, Jerzego Salwarowskiego, Helmutha Rillinga, Collina Mettersa. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Jana Wincentego Hawela. Doktor sztuk muzycznych pod kierunkiem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Absolwent zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował z profesjonalnymi zespołami w Polsce i na świecie, prowadząc koncerty kameralne i symfoniczne a także spektakle operowe i operetkowe. W 2012 r. był uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Nikolaja Malko w Kopenhadze. Maestro był wielokrotnie jurorem międzynarodowych konkursów i festiwali. Prowadził masterclasses z dyrygentury m.in. w Akademii Muzycznej w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji. Gościnnie prowadzi zajęcia z dyrygentury na Uniwersytecie Masaryka w Brnie i Uniwersytecie w Hradcu Kralove. Od 2012 r. jest adiunktem w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz od 2018 r. nauczycielem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Od 1 października 2021 r. jest dyrygentem Siemianowickiej Orkiestry Symfonicznej. Od 8 kwietnia 2022 r. jest fundatorem oraz prezesem Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki im. Henryka Mikurdy.

Marta Magdalena Lelek
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 9 lat w klasie skrzypiec Prof. Pawła Puczka – Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Katowicach. Później, kontynuowała naukę pod kierunkiem prof. Antoniego Cofalika, zdobywając w tym czasie nagrody i wyróżnienia. Studia wyższe podjęła w 1999 roku, w prestiżowej the “Guildhall School of Music & Drama” w Londynie, w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Śmietany. W 2003 uzyskała tytuł Bmus with Honours a dwa lata później the Master Degree with Distinction in Performance. Jako studentka, miała możliwość doskonalenia się pod kierunkiem Sir Colina Davisa, Maestro Jordi Savalla, the “Takacs Quartet” i wielu innych. Doskonaliła również swoje umiejętności pod kierunkiem Prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Prof. Jose Luisa Garcii Asencio. Występuje z powodzeniem jako solistka z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi (często narodowymi) w Europie (Polska, Włochy, Albania, Francja, Ukraina, Rosja, Hiszpania, Portugalia, Republika Czeska), Azji, Ameryce, Ameryce Południowej, Australii. Koncertowała między innymi z  OSEM w Meksyku (Orquestra Sinfonica Estade Mexico). UANL w Meksyku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia i TV Albanii w Tiranie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej. Wykonania Marty Magdaleny Lelek charakteryzuje ciekawy i nietypowy dobór repertuaru,, który obejmuje między innymi koncerty skrzypcowe: Benjamina Brittena, Williama Waltona, Vaughana Williamsa,  Albana Berga (Pamięci Anioła), Igora Strawińskiego, Samuela Barbera, Ferrucio Busoniego, Castelnuovo-Tedesco, Carla Nielsena, Yevgena Stankovycha nr.2, Andrzeja Panufnika, Davida Tukici oraz napisany dla Marty Magdaleny Lelek i jej zadedykowany koncert skrzypcowy Karla Fioriniego nr 2 (Premiera tego dzieła odbyła się w maju 2012 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku). Marta Magdalena Lelek ma również w swoim dorobku płytę CD z koncertami skrzypcowymi Karla Fioriniego wydaną przez brytyjska firmę fonograficzną  „Divine Art”  (dystrybucja Naxos). Marta Magdalena Lelek była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej, the Corporation of London, the Myra Hess Trust (Londyn), the Worshipful Company of Musicians (Londyn), the Cripplegate Foundation (Londyn). Marta Magdalena Lelek gra na węgierskich skrzypcach (Janos Spiegel – Budapest 1926).

 

Powrót