Zorza polarna
fragment obrazu Gabi Buzek przedstawiający wielokolorowe plamy. Logo Future Artist

Zorza polarna

Zadanie twórcze 12/2022 Future Artist - Pamiętniki Nomadów

Zorza polarna to niezwykle wielobarwne tańczące światła na wieczornym niebie. Wydają się czymś tajemniczym i magicznym, ale są zjawiskiem występującym naturalnie w przyrodzie w niektórych rejonach świata, związanym z przepływem prądu w jonosferze i burzami magnetycznymi na Słońcu. Zorza powstaje, kiedy naładowane elektrycznie cząsteczki słońca zderzają się w wysokich warstwach atmosfery z ziemskim polem magnetycznym i zaczynają jonizować. Daje to efekt tańczącego światła przyjmującego różne kształty i kolory, czyli zorzę właśnie. Co ciekawe, barwy zorzy zależą od tego jaki gaz spala się w jonosferze. Gdy tlen – jest zielona, gdy hel – jest niebieska, gdy azot jest fioletowa lub różowa. Kto chce zobaczyć zorzę na żywo, musi wybrać się zimą (najlepiej w styczniu) gdzieś na daleką północ – na Islandię, do Norwegii, Laponii, czy na Alaskę. Naturalne zjawisko barwne jakim jest zorza oraz malarstwo Gabi Buzek, której wystawę możecie zobaczyć w KMO w grudniu 2022 są inspiracją dla nowego zadania twórczego.

Karta pracy twórczej do pobrania TUTAJ.

Zadanie dla Ciebie:

Przygotuj arkusz dużego formatu, farbę plakatową lub temperę.

Pełne kolorów prace Gabi Buzek zachęcają do zabawy kolorem i kompozycją malarską. Na obrazie artystki pojawiają się ogromne plamy barw, niewielkie kropki i linie. Są to wielokrotne odbicia, które powtarzają się w różnych kierunkach. Tak wykonany obraz jest dynamiczny i skrzy ilością form i kolorów. Też tak spróbujemy. Najpierw grubym pędzlem namaluj ogromne plamy barwne. Poczekaj aż wyschną! Potem odbijaj. Staraj się powtarzać odbicia pędzelka lub patyczka do ucha. Zrób to wiele, wiele razy. Powstaną dynamiczne formy. Baw się swobodnie, idąc za głosem intuicji i ekspresji. Sztuka to czasem po prostu dobra zabawa.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zobaczcie wspólnie spektakularną zorzę polarną w Norwegii – film „National Geographic”:

 

 

Możecie też wybrać się razem do galerii na wystawę Gabi Buzek „Mój pierwszy raz…” w Galerii Miasta Ogrodów i w Galerii 5. Zrób zdjęcie pracy uczestników. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu.

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist – Pamiętniki Nomadów

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

W karcie pracy twórczej wykorzystano reprodukcję obrazu malarskiego dr hab. Gabrieli Buzek-Garzyńskiej pt. „Moja historia 2”, 2022 z serii „Moja historia”

Powrót