Żyć twórczo i świadomie
Zdjęcie kobiety idącej z wiadrami przez śnieg. Logo Przestrzeni Sztuki Katowice. Hasło: Laboratorium twórcze

Żyć twórczo i świadomie

Felieton Weroniki Górskiej

Do grona felietonistów Miasta Ogrodów dołączyła Weronika Górska – poetka, pisarka, krytyczka literacka i redaktorka. Zapraszamy do lektury felietonu autorki o projekcie Laboratorium Twórcze programu Przestrzenie Sztuki Taniec Katowice.

 

Zaintrygował mnie opis warsztatów, poświęconych praktykowaniu uważności, życiu w sposób twórczy i świadomy. Zarówno jako czytelniczka – nie tylko książek, ale też pozaliterackiej rzeczywistości – jak i autorka tekstów lubię skupiać się na zmysłowym odbiorze bodźców oraz na szczegółach pozornie nieistotnych. Pomyślałam, że Laboratorium Twórcze pomoże mi tę predyspozycję pogłębić. Nie miałam jednak pojęcia, czego konkretnie spodziewać się po tych zajęciach, jakie osoby tam spotkam i co będziemy razem robić. Od prowadzącej, doktor Adriany Świątek – związanej zawodowo z Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu – bił entuzjazm oraz bliska mi skłonność do zachwytu nad rzeczami i zjawiskami, które w natłoku obowiązków zwykle umykają uwadze. Uczestnicy – w większości młodzi ludzie – każdy we właściwym sobie tempie, otwierali się, by opowiedzieć o doświadczeniu wschodu słońca oraz o próbach uchwycenia go obiektywem aparatu fotograficznego. Zastanawiali się, czy lepiej maksymalnie oddać się kontemplacji, czy może zrezygnować z części towarzyszących jej uczuć i emocji, by skupić się na technicznych aspektach utrwalenia chwili? Ubolewali również, że często zdjęcie nie dorównuje urodą obiektowi, nie wydobywa kluczowych aspektów. Podczas warsztatów mieliśmy okazję podziwiać „Ashes and Snow” Gregory'ego Colberta, poetycki film poświęcony współzależnościom ludzi i zwierząt oraz przemijaniu. Chyba największe wrażenie wywarły na mnie kadry, na których ludzie i słonie leżą objęci na plaży bądź wspólnie pływają – czy raczej tańczą w morzu – przełamując międzygatunkowe granice oraz wspólnie ciesząc się darem natury, jakim jest woda. Oglądaliśmy również albumy z fotografiami – głównie portretami – autorstwa Zofii Rydet, Moniki Bułaj oraz Sebastiao Salgado. Prowadząca uczuliła nas, by w dobie masowo pstrykanych fotek spróbować spojrzeć na fotografię ponownie jak na dzieło sztuki oraz zastanowić się, co ma do przekazania. Ważnym kontekstem spotkań z doktor Adrianą Świątek były ponadto klasyczne eseje – „Światło obrazu” Rolanda Barthesa oraz „O fotografii” Susan Sontag – a także bardzo mi bliskie „Walden. Życie w lesie” Henry Davida Thoreau, opisujące egzystencję uważną i świadomą, bliżej natury niż cywilizacji. Kolejnym etapem Laboratorium Twórczego miało być wyjście w teren z analogowymi aparatami fotograficznymi. Mimo że w tym zadaniu od umiejętności technicznych ważniejsza jest wrażliwość oraz skupienie na szczególe, to zabrakło mi odwagi, by posłużyć się nowym dla mnie medium. Myślę jednak, że dla osób przywykłych do wypowiadania się za pomocą obrazu, będzie to bardzo rozwijające doświadczenie. Z wielką ciekawością poznałabym efekty pracy uczestników warsztatów.

Weronika Górska
„Żyć twórczo i świadomie”


Weronika Górska — autorka tomiku wierszy Rozsznurowywanie (Bytomskie Centrum Kultury, 2012) oraz baśni O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii (Stapis, 2018), a także recenzji książek i filmów publikowanych m. in. w „Śląsku”, „SosnArcie”, „ArtPapierze”, „Migotaniach”. Opracowała wspomnienia Aleksandra Doby Na fali i pod prąd oraz Gerszona Majtelesa Od Wolbromia do Tel Awiwu (przy współpracy Ireny Benhamo). Redaktorka książek.

Powrót