STROICIELE
zdjęcie Anny Revkovej grającej na flecie poprzecznym, niebieskie tło, podpisy: Stroiciele, Anna Dudzińska, Agnieszka Szwajgier

STROICIELE

Reportaż Radia 357 autorstwa Anny Dudzińskiej i Agnieszki Szwajgier

Kiedy: 5 stycznia 2023, godz. 18.30

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – sala 211

wstęp wolny

Rankiem 24 lutego 2022 roku zmieniło się życie milionów ludzi. Uciekający przed rosyjskimi czołgami Ukraińcy znaleźli schronienie w Polsce. Ponad trzy i pół miliona uchodźców wojennych. W Katowicach takim schronieniem stała się siedziba instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. 

Biały budynek, który stoi w samym centrum miasta, większości mieszkańców kojarzy z galeriami, teatrem, koncertami, klubem jazzowym a przez wiele lat z koncertami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która miała tam swoją siedzibę. W lutym korytarze i galerie zamieniono na punkt recepcyjny dla Ukraińców. Ściany budynku usłyszały mieszające się ze sobą języki – rosyjski, ukraiński i polski. Wraz z gośćmi w Mieście Ogrodów pojawili się wolontariusze – wydawali posiłki, segregowali przyniesione dary, organizowali zajęcia muzyczne dla dzieci. 

Muzyka, która od zawsze gościła w tym miejscu też zmieniła swoją funkcję – już nie służyła rozrywce, ale ratowaniu ludzi. Dodatkowe materace i koce rozkładano również w pobliżu starego, rozstrojonego fortepianu. 

Ta scena stała się dla autorek reportażu pretekstem by zadać pytanie: czy tak rozstrojony świat uda się jeszcze nastroić? Czy uda się przywrócić właściwe brzmienie i harmonię? – pytają Anna Dudzińska i Agnieszka Szwajgier z Radia 357 w dokumencie radiowym zatytułowanym „Stroiciele”.

Zapraszamy na wspólne słuchanie reportażu w czwartek 5 stycznia 2023 roku. W ciemnościach, w skupieniu będziemy uruchamiać zmysł słuchu mając na dzieję, że wspólnotowe słuchanie reportaży audio stanie się tradycją Radia 357.

 

Fot. Marzena Astaszow

 

Powrót