Wspólny ambalaż
logo FA, fragment pracy dziecka

Wspólny ambalaż

Future Artist – wspólnota sztuki. Zadanie twórcze 1/2023

W roku 2023 rozpoczynamy nowy cykl działań oparty o pracę twórczą we wspólnocie. Będziemy działać razem w kolektywie. Proponowane zadania odnosić się będą do działalności grup artystycznych w Polsce. Pragniemy przybliżać przestrzeń wspólnoty zarówno w sztuce, jak i w naszej grupie FUTURE ARTIST. Rozpoczynamy od przybliżenia historii Grupy Krakowskiej. Ta artystyczna formacja nigdy nie sformułowała jednolitego programu artystycznego, a w twórczości jej członków rozpoznać można różne źródła inspiracji – od ekspresjonizmu po kubizm i surrealizm. Działania te legły u podstaw największego jej przedsięwzięcia, czyli Wystawy Sztuki Nowoczesnej w 1949 roku. Stanowi dziś ona jeden z najważniejszych punktów odniesienia w chronologii sztuki polskiej II połowy XX wieku. W naszym zadaniu nawiążemy do sztuki Tadeusza Kantora – jednego z najważniejszych członków tej grupy. W latach 60. XX wieku tworzył on m.in. liczne ambalaże (tj. kompozycje z wykorzystaniem przedmiotów gotowych), w których na przykład naklejał na płótno malarskie zniszczony parasol (lub inne zużyte przedmioty, ubrania), a następnie domalowywał barwne formy. Powstawała w ten sposób unikatowa kompozycja malarska niejako ukrywająca pierwotnie trójwymiarowy przedmiot i wychodząca poza ramy obrazu.

KARTA ZADANIA TWÓRCZEGO - dostęp TUTAJ.


Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zadania:

- arkusze papieru dowolnego formatu, kleje, nożyczki, kartoniki, farby;
- używane przedmioty z recyklingu (mogą być to na przykład zużyte opakowania po lekach, papierki po cukierkach, opakowania po prezentach…).

Instrukcja:

1. Weź arkusz papieru i naklej na niego inne, mniejsze kartki różnych kolorów i kształtów;
2. zdecyduj, których przedmiotów z recyklingu użyjesz w swojej pracy.
3. zdecyduj, w którym miejscu pracy chcesz je umieścić oraz czy zamieścisz je w całości, czy we fragmencie.
4. Tnij, baw się formą, przyklejaj, eksperymentuj z użyciem farb: domaluj na kompozycji formy barwne (możesz chaotycznie chlapać farbą lub domalować punktowo w dowolnych miejscach pracy plamy barwne różnego koloru i kształtu).
5. Twoja praca wyschnęła? Dołącz do grupy. Zdecydujcie wspólnie jak wasze indywidualne prace połączyć w jedno wielkoformatowe dzieło. Nie musi być ono symetryczne, prace mogą się nakładać i tworzyć nieregularną formę. Ważne, że to, co ostatecznie powstanie, jest waszym wspólnym dziełem, tym, co zaczęło się indywidualnie, a zakończyło wspólnotowo. Osiągnęliście zgodę jak wasze dzieła połączyć? Przypieczętujcie tę decyzję taśmą klejącą.

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Zanim rozpoczniecie pracę, przeczytajcie wspólnie materiał Cricoteki na temat ambalaży, dostępny TUTAJ oraz przegląd prac w ramach wystawy w 60. rocznicę powstania Stowarzyszenia Artystycznego II Grupa Krakowska. Prezentacja prac członków założycieli Stowarzyszenia z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie (dostęp TUTAJ).

Zrób zdjęcie pracy uczestników. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[AT]miasto-ogrodow.eu.

Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

Na zdjęciu fragment pracy uczestników warsztatów Future Artist z Pracowni Pastel w Zabrzu. Fot. Ewelina Kabaczyńska (współpraca projektowa, 2020).

FB projektu: @FAjakFutureArtist

Powrót