Adam Bałdych

Adam Bałdych quartet GÓRECKI TRANSFORMED

90. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego

Kiedy: 16 grudnia 2023, godz. 20.00

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Jazz Club Hipnoza 

Bilety: 50 PLN (50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl [link otworzy się w nowym oknie]

Jeden z najzdolniejszych skrzypków jazzowych wystąpi w Katowicach ze swoim zespołem w sobotę, 16 grudnia, z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego.

Klasyczne, oryginalne kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego wciąż inspirują i stanowią fascynujący punkt odniesienia dla reprezentantów różnych gatunków muzycznych. Kilka lat temu amerykański saksofonista Collin Stetson zaprezentował katowickiej publiczności swoją interpretację III Symfonii kompozytora w projekcie „Sorrow: A Reimagining of Górecki’s 3rd Symphony”. To przedsięwzięcie wprowadzało nowe brzmienia do kompozycji Góreckiego, stanowiło nowatorską i ekspresyjną reinterpretację tej znanej symfonii..

Podobnego wyzwania podjął się w 2021 roku Adam Bałdych, na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. W swoim projekcie „Górecki Transformed”, Bałdych przygotował materiał z trzech kwartetów smyczkowych H.M. Góreckiego, które pierwotnie zostały napisane na zamówienie Kronos String Quartet. Charakter, brzmienie i niezwykła atmosfera tych kompozycji stały się źródłem inspiracji dla improwizacji i sonorystycznych eksploracji zespołu Bałdycha.

Jest to kolejny krok w twórczości artysty, który ma na swoim koncie opracowania muzyki tak różnych kompozytorów jak Hildegarda z Bingen, Thomas Tallis czy Henryk Wieniawski.

Adam Bałdych – skrzypce, skrzypce renesansowe. 

Sebastian Zawadzki – fortepian

Roman Chraniuk – kontrabas

Dawid Fortuna – perkusja