ICORN

ICORN

Katowice w Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN

Katowice zostały czwartym miastem w Polsce, które udzieli schronienia wybranemu artyście jako członek Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN).

Katowice będą czwartym miastem, po Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, które udzieli na rok schronienia wybranemu twórcy.  Trwa proces wyboru osoby, której miasto udzieli pomocy. Na liście przedstawionej przez ICORN są muzycy oraz pisarze. Ze względu na bezpieczeństwo twórcy, jego tożsamość może zostać ujawniona dopiero, gdy opuści on swój kraj. Na miejscu artysta będzie miał zagwarantowane bezpieczne miejsce do życia i pracy.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN) – oferująca azyl twórcom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie, powstała w 2005 r. w Norwegii. Jednym z pomysłodawców Sieci był Salman Rushdie – autor słynnych „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i nałożenie na autora przez ajatollaha Chomeiniego fatwy – wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.

Zgodnie z ideą Rushdiego celem ICORN jest promowanie niezbywalnych wartości wolności słowa i tworzenia poprzez budowanie sieci międzynarodowej solidarności i współpracy. W ciągu 10 lat działalności Sieci udało się znaleźć miejsce tymczasowego schronienia dla kilkuset pisarzy, intelektualistów, blogerów, działaczy praw człowieka. ICORN koordynuje program miast tymczasowego schronienia (shelter cities),a także jest ważną organizacją współpracującą z rządami poszczególnych państw, Komisją Europejską, ONZ i UNHCR, Międzynarodowym PEN Clubem na rzecz praw człowieka, na rzecz wdrażania polityki ochronnej dla twórców prześladowanych ze względu na swoją działalność.

ICORN tworzy dynamiczną sieć ponad 70 miast, a jego działalność to jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi oraz międzynarodowej solidarności. Do grupy zaangażowanych miast należą m.in. Amsterdam (Holandia), Antwerp (Holandia), Aarhus (Dania), Barcelona (Hiszpania), Bergen (Norwegia), Bø (Norwegia) Bruksela (Belgia), Chiusi i region Toskanii (Włochy), Kopenhaga (Dania), Lublana (Słowenia), Lucerna (Szwajcaria), Malmö (Szwecja), Meksyk (Meksyk), Molde (Norwegia), Pittsburgh (Stany Zjednoczone).

 

Więcej informacji o ICORN: www.icorn.org