Fragment amorficznej pracy rzeźbiarskiej artysty
Jerzy Wilgus 
RZEŹBA

Jerzy Wilgus „Rzeźba”

Wybrałem rzeźbienie ale w ciele - Jerzy Wilgus

Kiedy: 6.03 — 3.04.2022
Gdzie: Galeria Pusta - dokładną lokalizację galerii sprawdzisz TUTAJ
Wernisaż: 5 marca, godz. 18.00
Kurator: Katarzyna Łata

Uwaga! W siedzibie Katowice Miasto Ogrodów zorganizowany został punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. W związku z powyższym wszystkie nasze galerie i prezentowane w nich wystawy są tymczasowo niedostępne.

 

Planując wystawę nie sądziliśmy, że pojawi się ona w tak trudnym czasie, w trakcie wojny w Ukrainie. Chcąc wesprzeć uchodźców z Ukrainy, którzy coraz liczniej przybywają do Katowic włączamy się w zbiórkę dla nich i w czasie wernisażu będziemy zbierać środki na ten cel – zapowiada Jerzy Wilgus. Niektóre z rzeźb pokazanych na wystawie w Galerii Miasta Ogrodów powstały jeszcze w latach 90., większość Jerzy Wilgus wykonał po 2000 roku oraz współcześnie. Najnowsze powstały w czasie pandemii w ramach cyklu „sztuka w czasach zarazy”, jedna z nich nosi nawet tytuł KoronaWilgus. Tematyka rzeźb jest wielowymiarowa. Są to zarówno twarze, postacie, zwierzęta, stwory, jak i rzeźby abstrakcyjne, które zachwycają swoim światłem i kształtem. 

Jerzy Wilgus – założyciel Eurokliniki w Katowicach, to jeden z najbardziej znanych i cenionych chirurgów plastycznych w Polsce. Podczas ponad 30-letniej kariery zawodowej wykonał już ponad 30 tys. operacji. W latach 2006-2008 dr Wilgus był jednym z czołowych lekarzy w zespole chirurgów plastyków przeprowadzających operacje poprawiające urodę pacjentek w programie telewizji POLSAT – „Chcę być piękna”. W czasie realizacji programu, tak jak na co dzień w swojej pracy, Jerzy Wilgus pomaga kobietom przejść metamorfozę przeprowadzając liczne zabiegi poprawiające urodę i modelujące ciało. W wolnych chwilach rzeźbi. Najchętniej tworzy rzeźby w szkle drewnie, kamieniu, a także metalu.

Przeczytaj wywiad z artystą autorstwa Olgi Kostrzewskiej-Cichoń. Dostęp TUTAJ


Partnerzy wystawy