Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków online

Ogrody Dźwięków w cyfrowej odsłonie. Choć wiemy doskonale, że nic nie niesie takie energii jak koncert na żywo, to mając na uwadze bezpieczeństwo naszych gości, w 2020 roku zaprosiliśmy Was wyjątkowo przed ekrany komputerów. 

Przygotowaliśmy dla Was dwa premierowe koncerty, zarejestrowane specjalnie na Ogrody Dźwięków i nigdy dotąd nie publikowane. Jako pierwsi zagra znana katowicka Kapela Fedaków. Może koncert zamieni się u Was w domową potańcówkę? Zachęcamy!

Drugiego dnia Festiwalu ze Śląska jedziemy Zakopianką prosto na Podhale, gdzie biją źródła muzyki Megitzy. To pseudonim wokalistki i kontrabasistki Małgorzaty Babiarz. Pulsujący rytm, który ma swoje źródła zarówno w Zakopanem, jak i na Bałkanach czy krajach latynoskich
w połączeniu z dobrymi tekstami to znaki rozpoznawcze Megitzy, który na Ogrodach wystąpiła (choć tylko wirtualnie) w kwartecie.

Dostęp jest wolny, ale możesz kupić symboliczny bilet za 10 zł i przyczynić się do organizacji festiwalu, w ramach którego artyści otrzymują pełne honorarium. 

 

19 czerwca, godz. 20.00 – Kapela Fedaków

Rodzinny zespół z Katowic, grający tradycyjną muzykę folkową ze Śląska i uczący i promujący tradycyjne tańce. Znani z organizacji licznych potańcówek i serii warsztatów „Folkowe poniedziałki”.

Podczas koncertu wykonali tradycyjną śląską muzykę, w tym melodię zidentyfikowaną przez etnografów na terenie dzisiejszych Katowic oraz autorskie utwory Kuby Fedaka. Sięgnęli także po oryginalne instrumenty, choćby sukę biłgorajską.

Iga Fedak – śpiew, baraban

Karolina Fedak – skrzypce, suka biłgorajska

Kuba Fedak – akordeon, cymbały

Tancerze: Natalia Juranek, Adam Urban

 

 

 

20 czerwca, godz. 20.00 – Megitza [PL]

Megitza, czyli Małgorzata Babiarz, urodziła się w Zakopanem, skąd w wieku 16 lat sama wyemigrowała do USA, gdzie ożyło jej marzenie o dzieleniu się muzyką, która od zawsze pulsowała w jej góralskich żyłach.

Krytycy opisują jej muzykę jako „muzyka na nowe milenium”. Doszukują się w niej inspiracji kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae, a nawet rockiem. Lecz to nie gatunki muzyczne, a ludzkie życie i uczucia niezmiennie pozostają kompozycyjnym kompasem Megitzy. Dopełnieniem niebanalnego charakteru artystki jest jej kontrabas.

Megitza wystąpiłą w kwartecie w składzie:

Marcin Cyzowski - gitara

Konrad Ligas - akordeon

Łukasz Kurzydło - perkusjonalia

Małgorzata Babiarz - wokal, kontrabas